Traktorin moottori autoon

lauri

Miksei autoihin laiteta traktorin moottoreita? Vääntöa riittäisi tyhjäkäynnillä ja voisi huudattaa täysillä tauotta eikä millään saisi rikki, ei vaikka yrittäisi.

9

1689

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eikä....

      millään suomen tiellä saa kohta ajaa neljääkymppiä lujempaa, niin sehän olisi ihan sama.

      • kuullut välityksistä?


    • lol gg

      siinä sulle bisnesidea

    • niitä

      ole jo Volvoissa?

      • max_powa

        Volvoissa ja muissa dieseleissä.


      • Volvo T5

        Lisäksi Porscheista ja Lamborghineistä löytyy traktorin moottoreita. Näillä kolmella kun on Autojen valmistuksen lisäksi vahvat perinteet traktoreiden valmistuksessa.


    • Massey Ferguson

      moottori, joka painaa 500 kg, jonka maksimikierrosluku on 2600, joka vie öljyä litran sadassa tunnissa, joka huutaa ja tärisee ja jota saattaa odottaa koneremontti jo muutaman tuhannen käyttötunnin jälkeen.

      • 12qwerty

        Kyllä tollasia koneita on jo henkilöautoissa. Merkkiä en viitti alkaa sanomaa ettei tuu pahamieli kellee, mut noi sun esimerkit kyllä kuvaa erittäin osuvasti yhtä peltilehmää jolla melkeen vuoden ajelin. Sitä ostosta kadun.


      • 318

        Dodgen pick-upeissa on sama cumminssin 5,9 moottori kuin Casen traktoreissa ja monissa maansiirtokoneissa.

        Moottorin paino on valitettavasti n.440 kg, mutta se takaa kestävyyden (miljoona mailia) jopa viritettynä.
        Autokäytössä kierrosalue on hieman korkeampi kuin traktorikäytössä ja vakiona tehoa on 325 hp, mutta virityspotentiaalia löytyy.

        ps. En ole lisännyt traktoriin moottoriöljyä 250 tunnin vaihtovälillä, 250 tuntia vastaa autokäytössä 12500 km ajoa 50 km/h keskinopeudella, traktorilla kaasupoljin on tosin lattiassa suurimman osan aikaa ja koneremonttiin ryhdytään yleensä 15-20 000 tunnin paikkeilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      129
      1849
    2. 121
      1355
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1140
    4. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      59
      1031
    5. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1029
    6. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      131
      980
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      257
      979
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      77
      816
    9. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      809
    10. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      80
      801
    Aihe