Rationaalisuuden uhrialttari

t.i.ruskeepaa

Ulrich Beckin kirjassa "Mitä globalisaatio on?" puhutaan siitä, että nykyajan globalisaation murrosaikaan kuuluu kaiken uhraaminen rationaalisuuden alttarille. Mietin sitä, että miten se liittyy suomalaiseen mentaliteettiin.

Suomalaiset elävät hierarkiayhteiskunnassa. Markkinajärjestelmä muodostaa jonkinlaisen herruusjärjestelmän, jossa tavallinen kansalainen tuntee olevansa pakottavien tosiasioiden armoilla. Asiapakot liittyvät myös taloudelliseen globalismiin sekä vanhaan Max Weberin malliin tehokkaimmasta mahdollisesta byrokratiasta, johon kapitalismi perustuu. Tähän liittyy myös globalisaation aiheuttama moraalinen epävarmuus ja uudelleenmäärittely.

Nämä kaikki piirteet yhdessä muodostavat mentaliteetin, jossa suomalaiset samaan aikaan pelkäävät ja tavoittelevat uskottavuutta kanssaihmistensä kanssa. He yrittävät saavuttaa moraalisia vakioita itselleen ja maailmalle, mutta samaan aikaan kyseenalaistavat toisten väitteet.

Esimerkki: Asiakas kertoo työvoimatoimistossa jättäneensä työtodistuksen talon postilaatikkoon alkuviikolla. Työvoimatoimiston virkailija sanoo, että hän ei voi tietää mihin postilaatikkoon asiakas on jättänyt työtodistuksen. Asiakas vastaa, ettei hän asioi työvoimatoimistossa, jotta hänen sanaansa kyseenalaistettaisiin. Virkailija vastaa, että jos asiakas ei halua niin tulla kyseenalaistetuksi, niin hänen ei tule myöskään kyseenalaistaa.

Näin ihmiset vetävät alas itseään moralisoivat ihmiset sen sijaan, että he ottaisivat kritiikin vastaan. He pelkäävät sitä, että he huomaisivat toisen ihmisen löytäneet moraalisen tosiasian ja käyttävät suurinta mahdollista voimaa toisen tuomiseksi alas.

Tähän perustuu suomalaisten tapakulttuuri pitää huolen siitä, että kukaan ihminen ei poikkea ruodusta ja ole epäkonfromistinen. Se näkyy lasten keskuudessa, jotka kiusaavat erilaisia lapsia, työpaikoilla, jossa aikuiset käyttävät väkivaltaisia äänensävyjä ja jopa epärealistisen maailmankuvan omaavien ihmisten keskuudessa, jotka systemaattisesti tyrannisoivat itsevarmoja ihmisiä. Tämä on toiselta nimeltään passiivis-aggressiivista tapakulttuuria, jossa käytetään peiteltyjä voimakeinoja toisen pakottamisessa haluttuun päämäärään ilman, että koettua ongelmaa kohdataan.

Ajattelin aluksi, että suomalainen tyyli painaa itsevarmoja ihmisiä alas on jonkinlaista valtataistelua, taistelua voimahegemonista, tai sitten että siinä kysymys on neuroottisesta epäsosiaalisuudesta. Ymmärrän nyt, että nykyinen tapakulttuuri onkin täysin rationaalista, ja että siinä on kysymys vakavasta ja voimakkaasta epätietoisuudesta, turvattomuudesta, säälimättömästä ja aggresiivisesta hengissäselviämistaistelusta.

Kuka tietää mistä löytyisi lisää kirjallisuutta Beckin rationaalisuuden uhrialttarista?

0

304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

        Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
        Maailman menoa
        53
        5510
      2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

        Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
        Maailman menoa
        94
        3408
      3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

        Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
        Maailman menoa
        45
        3299
      4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

        Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
        Maailman menoa
        76
        2477
      5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

        SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
        Maailman menoa
        56
        2354
      6. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

        Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
        Maailman menoa
        75
        1877
      7. Persut palkkaavat verorahoilla

        avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
        Maailman menoa
        299
        1705
      8. Anteeksi T

        Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
        Ikävä
        7
        1096
      9. Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja

        Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal
        Maailman menoa
        22
        1076
      10. Harmittaako että

        Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
        Ikävä
        99
        936
      Aihe