Hei,
tietäisikö joku reseptin gruusialaiselle kaalivuoalle? Söin sitä UniCafessa ja oli niin törkeän hyvää että haluauisin tehdä sitä itsekin...'
resepti/gruusialainen kaalivuoka
3
1116
Vastaukset
- öljhgaklöjhga
Kannattaa kysyä Unicafesta, jos sieltä saisi sen reseptin. Joskus ehkä reilu vuosi sitten ohje oli Unicafen lehdessä eli ei reseptin pitäisi mikään salaisuuskaan olla.
- Anonyymi
GRUUSIALAINEN KAALIVUOKA
1 kg valkokaalia
1 sipuli
2 rkl tomaattipyrettä
1 maustekurkku
1 prk smetanaa tai ruokakermaa
1 tl paprikajauhetta
Valkosipulirouhetta maun mukaan.
Kuorrutukseen juustoraastetta.
1. Suikaloi kaali ja sipuli. Hauduta padassa melkein kypsäksi.
2. Lisää muut ainekset.
3. Kaada seos vuokaan ja kuorruta juustoraasteella.
Paista uunissa 30 minsaa 200 asteessa.
Mitä kauhemmin jaksat hauduttaa, sitä maukkaampaa ruoka on.
Kaaliruoka on aina vielä parempaa seuraavana päivänä.- Anonyymi
Tässä siis tämä ohje, jonka olen ottanut talteen joskus todella kauan sitten. On tullut tehtyä Unicafen reseptillä jo kymmeniä kertoja gruusialaista kaalivuokaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663372Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433167Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1222668- 432538
- 311953
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271850- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä861477- 391320
- 821189