Jehovan todistajien opin mukaan lahkon opeista tietämättömien lisäksi pelastuu vain kastetut JT:t. Henkilö, joka tuntee JT-opin mutta ei mene kasteelle, ei todennäköisesti pelastu. Lahkon käsityksen mukaan (tiedoksi vain teille lahkon 'kiinostuneille' ei-JT puolustelijoille).
Lahkon selityskirjallisuus kertoo asiasta:
x x x
Oletko ollut Jehovan todistajien yhteydessä jo jonkin aikaa? Olet ehkä jo tehnyt tarpeellisia muutoksia elääksesi Raamatun periaatteiden mukaisesti, mutta et ole ottanut vihkiytymis- ja kasteaskelta. Haluat ehkä tehdä Jumalan tahdon, mutta pelkäät kasteen velvoittavan sinua jotenkin. Sen vuoksi haluat ehkä mieluummin välttää sellaista vastuuta ja tilivelvollisuutta jonkin aikaa.
On tärkeä muistaa, että sen tietäminen, mitä Jumala sinulta vaatii, tuo vastuun. ”Jos joku tietää, miten tehdä sitä, mikä on oikein, eikä kuitenkaan tee sitä, niin se on hänelle synti”, sanotaan Jaakobin 4:17:ssä.
Kaste ... Se on välttämätön askel kohti pelastusta. Tosi uskovat menevät kasteelle (Apostolien teot 8:12).
x x x
Voiko tuossa olla enää mitään epäselvää onttopäisimmillekkään (raamatullinen käsite) ihmisille?
Vain liittymällä JT:ksi eli menemällä kasteelle on edes jotain mahdollisuutta pelastua (niiden kokonaan tietämättömien lisäksi).
Edellyttääkö JT-pelastus kastetta?
5
393
Vastaukset
- PoterO
Omalla kohdallani alettiin painostamaan kasteelle jo käydessäni peruskoulun ylä-astetta. Sukulaiseni perustelivat vihkiytymistarvetta sillä, että olin jo alkanut tulla "siihen ikään", etten enään välttämättä pääsisi paratiisiin vanhempien siivellä. Kuitenkaan kukaan ei osannut määritellä tuota ikää tarkemmin kysyttäessä, eikä Jeesuksen esimerkkiin vetoaminen tässä tapauksessa tietenkään kelvannut. Muidenkin seurakuntalaisten alettua rohkaisemaan (ts. painostamaan) kasteelle, alkoi se vähitellen tuntumaan samanlaiselta initaatioriitiltä, kuin esim. intin käyminen on muille suomalaisille miehille. Tämä toimikin ehkä yhtenä sysäyksenä Jehovan todistajista vieroitukselleni. Valtakunnan salilla käymisen tapa olisi saattanut jatkua ilman tätä "kannustusta" pidempäänkin.
oli omassakin ylä-aste iässä. Pientä painostusta joka taholta ja asiasta jatkuvaa muistuttelua. Heikko manipuloitu ja peloteltu raasu kun olin niin menin ja tein tuon elämäni tähän asti typerimmän teon ja kastauduin vertauskuvallisesti vartiotornille.
Voi veljet kun voisi aikaa kääntää taaksepäin...- PoterO
t-i-u-k-u kirjoitti:
oli omassakin ylä-aste iässä. Pientä painostusta joka taholta ja asiasta jatkuvaa muistuttelua. Heikko manipuloitu ja peloteltu raasu kun olin niin menin ja tein tuon elämäni tähän asti typerimmän teon ja kastauduin vertauskuvallisesti vartiotornille.
Voi veljet kun voisi aikaa kääntää taaksepäin...Jehovan todistajista(™) erottaminen merkitsee valitettavan usein sukulaisten ja ystävien karttamista omantunnonsyistä. Kastamaton ei ole Jehovan todistaja(™), joten syrjintään yllyttäviä omantunnonsyitä ei ainakaan Valtakunnan palveluksestamme löydy.
Jokaisen kasteelle aikovan kannattaisi harkita tarkasti syitä kasteelle menemiselle. Valitettavasti Jehovan todistaja perheessä kasvaneet miehet ajaa usein Suomen valtio keppi/porkkana menetelmällään kasteelle ennen 18 ikävuotta.
- theos
...olittepa sama henkilö tai ette, niin tässä on avaus nimenomaa teille.
Ja tähän vielä pienenä lisänä se, mitä mieltä JT:n ja raamatun mukaan Jumalanne on teistä:
3:15 Minä tiedän sinun tekosi: sinä et ole kylmä etkä palava; oi, jospa olisit kylmä tai palava!
3:16 Mutta nyt, koska olet penseä, etkä ole palava etkä kylmä, olen minä oksentava sinut suustani ulos.
Olet(te) siis pelkkä oksennus Jumalan suussa.
Kannattaako teidänlaistenne oksennusten kovinkaan paljoa mesota täällä olemattoman 'totuutenne' puolesta? - minä vain
ei tarkoita etteikö pelastuisi jos ei kävisi kasteella, se vain hyvä asia vain jos kävisi kasteella ja olisi askel parempaan päin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847132Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277079Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176215Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845318Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635225Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193555Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003410