Ystävällisesti teroitti eräs magialainen että ekstaasi, flow ja huippukokemukset tarkoittavat itseunohdusta.
Jäin ihmetykseen.
Sitten tajusin että olen niin kauan samaistanut sanan 'itse' automaattisesti ihmisen jumalalliseen ytimeen (atman hinduilla?) etten enää muistanut että tavallisesti itse mielletään samaksi kuin sana 'minä'.
Itseä siis pidän sinä samana olemuspuolena jota voidaan nimittää sanalla henki, kuolematon minä, jumalminä... Jotkut puhuvat jopa "enkelistä" tai "suojelusenkelistä", mutta minusta ne ovat jo varsin sekavia nimityksiä ja pahinta New Age -haperoa, vaikken väitäkään että NA on aina ja totaalisesti ahterista. Aivan liian usein kuitenkin on.
Oletin nimenomaan, tarkistamatta yleistä näkemystä, että itse on se mikä tulee esiin poikkeuksellisina hetkinä. Että se mikä siinä nyt sitten "unohtuu" eli vaipuu pois on minä/ego.
Tarkkana pitää olla kuin porkkana, jos aikoo keskustella muidenkin kanssa kuin vain itsensä, eli siis minänsä, köh köh.
Mutta. Tuulettaessani aivojani pihalla aloin miettiä onkohan sanojen kanssa muutenkin menty harhaan syvemmälläkin tasolla. Entä olenko mennyt harhaan kuvitellessani että kaikki on kaikille ihmiselle samoin? Entäpä jos sukupuoltenkin erilaiset energiat vaikuttavat hyvinkin syvältä, ja se että miehet ovat pitkälti sanelleet hengelliset ja henkiset termit aiheuttaa sen että naisena sitä on kuin muukalainen maailmassaan.
Orgamista sanotaan että se on "pieni kuolema", mutta ikinä en ole sellaista "kuolemaa" kokenut ja aika monta kertaa tässä on kumminkin asiaan tutustuttu. Ehkäpä tämä pieni kuolema tapahtuukin miehille? Henk.koht. nimittäin tunnen laajentuvani! En suinkaan kuolevani, vaan eläväni enemmän kuin koskaan.
Vai onko niin että kun minun on mahdollista samaistua siihenkin mikä luontaisesti operoi niillä ekstaattisilla huipputasoilla, minä en koe mitään kuolemaa tai unohdusta? Onko kuolema ja unohdus sellaisten kokemus jotka samaistuvat voimakkaammin minäänsä/egoonsa, eivätkä kykene pitämään tietoisuutta yllä huipun/ekstaasin/flown osuessa kohdalle? Vai onko minulta vielä huiput kokematta kun en ole mieltänyt kertaakaan tajun lähteneen? Samaistunhan tosi voimakkaasti minääni, joten aika ihmeelliseltä vaikuttaisi jos minulla olisikin muka joku piilevä kyky samaistua myös ei-minään/itseen?
Pitääkö tosiaan olla kanttuvei että on muka "jotain" kokenut, ja mitä siinä nyt sitten muka on kokenut jos ei muista mitään?
Vuosituhantinen horina ja parranpaukutus ja Asioiden Kuvaileminen näivettää minunkin sieluni tätä menoa olemattomiin. Henk.koht. kokemus pitäisi olla etusijalla kaikkeen höpöttämiseen nähden. Mitään järkevämpää päätelmää en osaa tehdä.
Verbaalimössö (K18)
Dea
2
472
Vastaukset
- Revolveri
>> Vuosituhantinen horina ja parranpaukutus ja Asioiden Kuvaileminen näivettää minunkin sieluni tätä menoa olemattomiin. >>
Hyvin keksitty!- Dea
*ruokkoaa partaansa*
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322259Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749466Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297450Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va796301SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1815924Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344946HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084600Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm984350Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo842022Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k771310