Miten on mahdollista, että Abel kasvatti lamapita, kun he söivät siihen aikaan vain kasvisravintoa? Nooan aikaanhan vasta sallittiin lihan syöminen, mitäs niitä lampaita piti ennen sitä kasvattaa?
Abel lammaspaimenena
8
436
Vastaukset
- sööpäri
Villaa ja vaatteita, luulisin. Sinänsä hassua että jo silloin jumalalle oli tosi tärkeää tuo tappaminen. Kasvikset ei kelvannut vaan tapettu eläin.
että herra tiesi jo silloin (kaikkitietävänä), että lankeamuksen kautta lampaasta tulisi muutenkin merkittävä hyötyeläin ihmiselle. Vaatteitahan tuolla ei nyt sinänsä paljoa tarvinnut, paitsi ehkä öisin.
Kasviksien kelpaamattomuus on tuskin mitenkään selitettävissä. Ja jos sitä yritetään selittää eläinten korvaamattomuudella niin olisihan noita kasviksia voinut uhrata määrällisesti samanverran, että uhraus olisi todella tuntunut jossain. Kummallista todella.
- toope.
hölmö, silloin ei ollut vielä ruohonleikkureita.
millä luulet heidän pitäneen nurmikot siistinä?
no, lampaat söivät ne! - työtö pitää tehdä
otsa hiessä.
Aapeli touhuili lampaiden ja yleensä elukoiden kanssa ja Kain puuhasteli kasviksien ja maan parissa.
Aatami ja Eeva vain sikisivät ja lisäsivät ihmisjoukkoa, eivät vissiin muuta tehneetkään ainakaan Mooseksen mukaan.
Turhanaikaista puuhaa näytti olleen ainakin Kainin touhu kun herra häneen vihastui vaikka Kainin tuotteita Aatamikin popsi kun lampaanlihaa ei vielä närhinyt.
Olisi luullut herran antavan enemmäm arvoa Kainin kasvitarhalle kuin Aabelin lampolalle mutta ei vain antanut, taisi tahallan sekottaa arvostukset saadakseen sodan käyntiin veljesten kesken.
Aksonia piti silloin jo enkeleille näyttää etteivät turhautuisi.- AliBaba
>>>Olisi luullut herran antavan enemmäm arvoa Kainin kasvitarhalle kuin Aabelin lampolalle mutta ei vain antanut, taisi tahallan sekottaa arvostukset saadakseen sodan käyntiin veljesten kesken.
Tähän voisi kysyä... Mikä oikeus sinulla on lähteä neuvomaan Kaikkeuden mahtavinta persoonaa, joka aivan varmasti tiesi mitä tekee?? - arvostella jumalan
AliBaba kirjoitti:
>>>Olisi luullut herran antavan enemmäm arvoa Kainin kasvitarhalle kuin Aabelin lampolalle mutta ei vain antanut, taisi tahallan sekottaa arvostukset saadakseen sodan käyntiin veljesten kesken.
Tähän voisi kysyä... Mikä oikeus sinulla on lähteä neuvomaan Kaikkeuden mahtavinta persoonaa, joka aivan varmasti tiesi mitä tekee??tekemisiä ja tekemärrä jättämisiä.
Ei sitä tarvitse mitenkään pelätä.
Ota nyt huomioon että kyseessä oli jumala jolle Mooses antoi puheet ja teot.
Mooseksen jumalakuvaa minä kritisoin.
Mooseksen mielestä jumala vaan teki noin että ylenkatsoi kasvitarhan hoitajaa ja nosti korkeammalle lampolan pitäjän vaikka lampaista ei edes saatu ravintoakaan kun lihaa ei Mooseksen kertoman mukaan vielä syöty.
Mooses teki jumalasta milloin hyvän milloin täysin käsittämättömän kaikkine kivitystuomioineen ja muine tappoineen. Mooses pani jumalansa tekemään vähän mitä sattui omassa päässään ajattelemaan.
Mooses se jumala oli juutalaisille noin käytännössä.
Naapurikansat palvoivat omia jumaliaan ja vähät välittivät Mooseksen kehittämästä jumalasta.
Tässä vastausta kysymykseesi. - Jarrumies
Tuleeko mieleen, että ilmeisesti tuossa tapauksessa ei ollut merkitystä sillä mitä uhrattiin. Tärkeää oli se, millä mielellä uhrattiin. Jumala kun näkee ihmisen todelliset tunteet ja vaikuttimet. Ilmeisesti Abel oli vilpitön ja Kain taas ei.
Lukekaa hiukan eteenpäin Raamatusta. Siinä Jumala neuvoo Kainia korjaamaan asennettaan...
Meidän ihmisten puutteellisine tietoinemme ja ymmärryksinemme ei pitäisi ryhtyä Jumalalle neuvonantajiksi. Nöyryyttä peliin!
Jumala ainakin teki Aadamille ja Eevalle puvut nahasta. Mistä tiedät, mitä ihmiset söivät sen jälkeen kun heidät oli karkoitettu paratiisista? Aika moni asia oli sen jälkeen toisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191722
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991558Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy421059Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29919Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38881Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50836Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43778Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37770Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56768Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37740