Tykkään tehdä sellasia kakkuja mihin tulee keksimuru rasvapohja (ei siis tarvii paistaa) ja päälle joku tuorejuusto rahka liivatejuttu eli sellanen juustokakkutyyppinen, jota ei siis paisteta, hyydytetään vaan viileessä. Ostin joskus liivatelehtien sijaan liivatejauhoa ja yritin sillä tehdä mut siitä tuli ihan vaan köntsä eikä se hyydyttäny kakkua hyvin. MIssä vika? Mielestäni tein ohjeen mukaan mut jos sen liivatenesteen jäähdyttää, se menee köntsäksi eikä hyydytä sitä mihin se lisätään. Onko kenellä kokemusta liivatejauheesta? Vai oisko parempi vaan pitäytyä liivatelehdissä? Ovat vaan kalliimpia kuin jauhe... Mutta helpompia. Joskus vaan jää liivatelehdistäkin sellasia sattumia "vaahtoon" vaikka ne miten liottas, joku reaktio ehtii varmaan tapahtua siinäkin. Olipas sekavaa selostusta..
Liivatejauheen käytöstä kyselen
Juustokakku
3488
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mä käyttelin ekan kerran itekseni liivatejauhetta Belgiassa muutama vuosi sitten, siellä myytävästä liivatejauheesta tuli tosi hyvää sellasta todella paksua ja jähmeetä systeemiä. Mutta suomessa ku oon kokeillu samanlailla tehdä niin se liivatejauhe ei oo hyytyny oikein mihinkään vaikka olen ohjeenmukaan tehnyt (tosin lopulta iskenyt liivatejauhetta tripla-annokset, jotta edes jotain tapahtuisi, tosin tuloksetta...)
Kysymykseesi en siis osaa vastata, mutta mulla on vastaavia kokemuksia...
En ole ikinä saanut suomalaista liivatejauhetta toimimaan, eikä ole kukaan mun lähipiiristäkään, joten hylkäsin sen pari vuotta sitten kokonaan.
Liivatteista ei pitäisi jäädä köntsiä, ainakaan kun sen liuottaa kunnolla ja lisää huoneenlämpöiseen tai hiukan viileämpään seokseen.
kuulla, että vika olikin aikoinaan liivatejauheessa, eikä välttämättä minussa =)))
Yritin tehdä jauheella puolukkahyytelöä ja tosiaan jämähtivät vasta, kun lopulta olivat olleet kipoissa useamman viikon ja KUIVUNEET kippoihin kiinni. Silloinen mieheni ei löytänyt kaupasta lehtiä ja myyjä oli vakuuttanut käyttävänsä itsekin aina jauhetta ja siksi kyseistä ainetta jouduin kokeilemaan.