Jouduin tulikävelyhuijauksen uhriksi

Yks vaan

Menetin rahani huijareille!


Jouduin huijarien uhriksi. Minuun otti hiljattain yhteyttä eräs puolituttu nainen, joka oli "tulikävelytilaisuuden kätyri".

Hän oli siis järjestämässä ja houkuttelemassa ihmisiä osallistumaan niinsanottuun tulikävelyyn, jossa kävellään tulisilla hiilillä. Tämä nainen oli oman kertomansa mukaan osallistunut itsekin aiemmin samanlaiseen kävelyyn, ja kertoi sen tapahtuvan tulisilla hiilillä.

Osallistuin siis Etelä-Karjalassa (lähellä Lappeenrantaa) 13.5 Lauantaina infotilaisuuteen, jossa kaupattiin kiskurihintaan tätä mahdollisuutta osallistua Sunnuntaina 14.5 tapahtuvaan "TULIKÄVELYYN".

Lauantain Infotilaisuudessa lipevä ja supliikki käytöksen omaava "tulikävelyasiantuntija" antoi ymmärtää, että kävely tapahtuu tulisilla ja hehkuvilla hiilillä 14.5 Sunnuntai yöllä. niinkuin tulikävelyyn (oikeaan sellaiseen) kuuluu.

Maksoin tästä lystistä yli 100 Euroa, ja rahat tietenkin maksoin etukäteen Lauantaina ja kävelyn oli määrä olla Sunnuntaina.

Koko infotilaisuuden touhu vaikutti varsin salamyhkäiseltä, ja jo samana Lauantai iltana aloin epäilemään että kyseessä taitaa olla huijaus. Etenkin, kun ketään ulkopuolisia ei saisi ottaa mukaan, eikä valokuvia saanut ottaa. Myöskään varsinaista kävelypaikkaa ei edes etukäteen kerrottu!


Yritin siis puhelitse saada maksamiani rahoja takaisin ja ensisijaisena tarkoituksenani oli peruuttaa osallistuminen, mutta rahoja ei annettu takaisin eikä asiaa kommentoitu sen kummemmin.

Kun sitten koitti Sunnuntai, oli aika osallistua tilaisuuteen. Tilaisuus oli järjestetty keskellä yötä jotta se vaikuttaisi jotenkin maagiselta jne.

PETTYMYS OLI TODELLA SUURI! Kun saavuimme epämääräiseen "tulikävelypaikkaan" Oli maastoon levitetty jäähtynyt tuhkakasa jossa olisi voinut vaikka seistä tuntikausia. Tulisista hiilistä ei ollut mitään tietoa. KYSEESSÄ OLI SILKKA RAHASTUS JA HUIJAUS!!

TÄTÄ SITTEN VÄITETTIIN TULIKÄVELYKSI JA TÄMÄ LYSTI MAKSOI YLI 100 EUROA! OLEN TODELLA PETTYNYT JA KOEN TULLEENI RASKAASTI HUIJATUKSI.

Olen nähnyt aitoa tulikävelyä ja siinä on tuliset ja hehkuvat hiilet eikä mitään jäähtynyttä haisevaa tuhkakasaa. tÄMÄ TUHKAKASA EI OLLUT EDES KUUMA, KORKEINTAAN REUNOISTAAN LÄMMITETTY!

Olen tänään Maanantaina ottanut yhteyttä kuluttaja-asiamieheen tarkoituksenani saada rahani takaisin. Mikäli rahoja ei tule, annan

Haluan tietää myös muiden kokemuksia tällaisista huijauksista. Poliisi ja viranomaiset ovat kiinnostuneita tällaisesta puoskaroinnista ja huijauksesta. Otin myös yhteyttä sensaatiolehtiin ja kerroin tämän saman asian toimittajille, jotta kyseiset huijarit eivät enää voi jatkaa tomintaansa.

4

800

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiellä kävellyt

      Ehkä tulikävelyrahojen perään ei kannata kysellä, voi olla vaikea saada huijatut rahat takaisin (eteenkin jos mitään papereita ei ole). Lisäksi jos papereissa ei ole tarkemmin määritelty tulikävelyä, niin tuota ei voi oikein tulkita mitenkään, että onko tehty väärin vai ei.

      Arvelisin, että kuumia hiiliä saa hankittua itsekkin melko edullisesti, ja sitten voi niillä harrastaa tulikävelyä halvalla. Arvelisin myös, että tuo 100 euroa oli sinulla ns oppiraha, ja kannattaa jatkossa yrittää paremmin vältellä noita huijareita (eteenkin sellaisia, jotka vaativat rahaa jostain elämyksestä).

    • Tottako on?

      Siis ihmetyttää vähän tuo summa, 100e!!! Minusta hiilillä käveleminen ei olisi sadan euron arvoinen vaikkei olisikaan huijaus vaan ihan tosi juttu. Ilmaiseksi voisin mennä katsomaan mutten kyllä yhtään pulittaisi..

    • tänne

      Miten tämä aihe liittyy skeptismiin?

      • näin ikään

        Juttu osoittaa, mihin skeptismin puute vie: menee rahat eikä saa vastineeksi edes yhtä palorakkoa jalkapohjaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1023
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      17
      926
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      810
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      747
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      674
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      639
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      606
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      172
      565
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      550
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      59
      548
    Aihe