minulla on 10kk tyttö ja nyt ollaan vähän ruvettu kokeilemaan maitotuotteita. olen antanut luonnon jugurttia ja viiliä hieman puuroihin sekoitettuna. miten ja millä kannattaisi jatkaa... eli missä vaiheessa ihan normaalia "maku" jugurttua ja maitoa, piimää jne. mitään vaivoja ei toistaiseksi ole tullut. Kuinka nopeasti kannattaa edetä?
Miten ja missä vaiheessa totuttelemaan
tavallisiin maitotuotteisiin
5743
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Heippa.
Meillä ensikuussa 11kk täyttävä tyttö ja 10kk neuvolassa sanovat että voi alkaa pikkuhiljaa antamaan jugurttia ja viiliä ja sitten vuoden ikäisenä voi alkaa pikkuhiljaa totuttamaan maitoon.Eli laitetaan aluksi äidinmaidonkorviketta ja maitoa sekaisin.
Me on annettu viiliä jotain sosetta siihen sekaan ja gefilus jugurttia,kun siihen ei ole lisätty sokeria ja sen jugurtin sekaan on vielä laitettu ihan maustamatonta jugurttia,kun on se kuitenkin aika makeata vaikka ei siinä ole sokeria.
Sokeria me ainakin pyritään välttämään mahdollisimman kauan.
Maitoa vastaa silloin 1 vuotiaana,näin meitä on neuvottu neuvolasta.
Meillä aloitettiin tavallisen maidon juonti 10 kk iässä. Neuvolastakin sanottiin, että siinä iässä voi alkaa antaa tavallisia maitotuotteita. Poika on ollut aina todella hyvä syömään ja tottunut heti kaikkeen uuteen, joten tämäkin meni meillä tosi helposti ja mitään vatsavaivoja ei ollut. Nopeasti siirryttiin kokonaan tavalliseen maitoon. Alkuun annoin bulgarian jogurttia tai maustamatonta jogurttia sekä viiliä, johon laitoin marjoja tai marjasosetta. Aika pian hän sitten sai tavallista maustettuakin jugurttia. Raaejuusto on myös hyvää pikkuisille, useimmat siitä pitävät.
Samaa ruokaa muun perheen kanssa alettiin myös maistelemaan tuossa 10 kk iässä. Ainoastaan kaikkein suolaisimmat ja mausteisimmat ruoat jätettiin vielä pois. Tuossa vaiheessa jouduin vielä soseuttamaan ruokia, mutta siinä vuoden iässä poika jo sitten pureskeli ja tottui tavalliseen ruokaan todella nopeasti.
Eli siis tuohon kysymykseesi, kuinka nopeasti kannattaa edetä, sanoisin, että sillä vauhdilla kuin tuntuu hyvälle. Riippuu paljon lapsesta, mistä hän pitää, tuleeko vatsavaivoja etc. Eli lapsen ehdoilla. Meillä onnistui nopeasti eteneminen, mutta ei se mikään itseisarvo ole.
Itse aion totuttaa vauvan pikkuhiljaa yhteen ikävuoteen mennessä, sitä nuoremmalla suolisto ei pilko kunnolla lehmänmaitotuotteita vaan ne "juustoutuvat" vatsaan. Pienet annokset ennen ekaa ikävuotta!
tavallisessa maidossa on moninkertainen määrä proteiinia korvikkeeseen nähden. Jos syö esim kokonaisen jogurtin tai viilin, saa yliannostuksen proteiinia. Saisi antaa vain pieniä makupaloja. Maito myös juoksettuu vauvan mahassa köntiksi, ei sula kunnolla. Siksi ei saisi alle vuoden ikäiselle antaa kuin pieniä annoksia. Näin luki vasta Pilttipiiri-lehdessä. Lisätietoa: www.piltti.fi