tappaako lääkäriksi valmistunut(?) jehovalainen potilaansa, jos vaaditaan verensiirtoa
Lääkäri JEHOVA
7
953
Vastaukset
- Emeritus-Corrector
Ei tapa. Minulla oli jehnuaikana jehnufrendi joka oli koulutukseltaan lääketieteen lisensiaatti (oli aloittnut opinnot lääkiksessä jo ennen jehnulaisuutta) ja hän joutui jehnuna pohtimaan tuota verikysymystä ja hakeutui siksi obduktihommiin (=tekevätten ruumiinavauksia). Nykyisin hän toimii kylpylälääkärinä joten ei hän on onnistunut hakeutumaan tehtäviin jossa ei tarvitse olla tekemisissä verensiirtojen takia.
Toivottavasti tämä kyseinen jeppulääkäri hoksaisi joskus keskittyä tarkastelemaan myös jehovien kielellisen vaikuttamisen kieroja menetelmiä niin hän voisi hyödyttää enemmän lähimmäisiään.
-Corrector-- Jim.B.
Juuri näin Jehovan Todistajien liiketoimintabusinekseen aikuisiällä mukaan astuvat toimivat.
Pahimmillaan tämä tietää sitä, että Jehovan Todistaja voi oma-alotteisesti (tulisiko jokaisen miettiä olisiko raamatun valossa sopivaa... tämähän riittää Jehovan Todistajille, ladattu kieli sekä Seuran vaatimukset ovat selvät) jopa irtisanoa itsensä hyväpalkkaisesta mutta Seuran normien mukaisesti arveluttavasta työpaikastaan, ja siirtyä rakennussiivojan hommiin tai sälekaihtimien ali-hankinta asentajaksi.
Jehovan Todistajat opetuksillaan vaurioittavat myös perheiden taloutta ja vakavaraisuutta tätä kautta.
Mutta ei huolta. Jätä Jehovan haltuun. Tämä se tuntuu olevan Jehovan Todistajien aspiriini vaivaan kuin vaivaan.
Jim.B.
>>tappaako lääkäriksi valmistunut(?) jehovalainen potilaansa, jos vaaditaan verensiirtoa
Enpä usko. Sen lisäksi, että sellainen olisi vastoin lakia niin lääkäriksi valmistuneita jehovantodistajia on hyvin vähän, jos yhtään.- mutta kun ei nimiä...
sattuu olemaan sukulainenkin sellainen. muutenkin mutua tuo toteamus noin sinänsä eiks vaan, siis tuo vähän jos yhtään.
- Markku_Meilo
>>Sen lisäksi, että sellainen olisi vastoin lakia..
Laki ei noissa asioissa hillitse jehovantodistajaa sen kummemmin kuin muitakaan, vaan kiinnijäämisriski sekä mahdollinen sanktio.
Hoitoni ulkopuolinen jehovantodistajalääkäri on tuttavankauppaa ronkkinut hoitotietojani HYKS:issä ja luovuttanut niitä eteenpäin. Kyse oli juuri tästä "pyhästä" asiasta, eli verensiirrosta. - EpäileväTuomas
Markku_Meilo kirjoitti:
>>Sen lisäksi, että sellainen olisi vastoin lakia..
Laki ei noissa asioissa hillitse jehovantodistajaa sen kummemmin kuin muitakaan, vaan kiinnijäämisriski sekä mahdollinen sanktio.
Hoitoni ulkopuolinen jehovantodistajalääkäri on tuttavankauppaa ronkkinut hoitotietojani HYKS:issä ja luovuttanut niitä eteenpäin. Kyse oli juuri tästä "pyhästä" asiasta, eli verensiirrosta.Veditkö vastuuseen rikoksesta?
- Markku_Meilo
EpäileväTuomas kirjoitti:
Veditkö vastuuseen rikoksesta?
Hyvä/onneksi kun jäin henkiin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1192512
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau331702Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.221582- 1291478
- 681273
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3481174Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?661094- 891025
- 87889
- 122861