Pihkura!

-Liz-

Kuulin jossain englanninkielisessä ohjelmassa jonkun sanovan jotain, mikä oli suomennettu sanalla pihkura. Repliikki meni niin nopeasti, etten kuullut mikä sana oli englanniksi, mutta se kuulosti tälläiseltä: "Blime me". Olenko kuullut mitään sinne päinkään? Asia jäi vaivaamaan, kun en sanakirjoistakaan löytänyt apua. Osaisiko joku auttaa?

6

746

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuulemasi sana oli varmaankin ”blimey”, joka on brittienglantia, sanakirjojen mukaan slangia, mutta todellisuudessa tavallista puhekieltä. Se ilmaisee ällistystä, ehkä ärtymystä, ja ”pihkura” saattaa joskus olla sopiva käännös. Erään sanakirjan tarjoama ”siunatkoon” on teennäinen. Nykysuomessa vastaava ilmaus olisi ehkä ”voihan nenä”. :-)

      Sanan ”blimey” kuulee aika usein brittiläisissä tv-sarjoissa ja elokuvissa. Sen ainoan kerran kun olen sen kuullut autenttisesti, se tuntui ilmaisevan ärtymystä, johon yritetään suhtautua huvittuneesti.

      • -Liz-

        Kiitos! Jep, ohjelmakin oli brittiläinen. Ohjelmassa huudahdus liittyi tilanteeseen mikä hämmästytti sen kokijaa, positiivisesti. Kiitokset!


      • väit.

        "Voihan nenä" ei ehkä vastaa "blimey'n" syntyhistoriaa. Blimey on lyhentynyt vanhasta kansanomaisesta vannomasta May God blind me! (if I am not telling the truth). Ehkä siinä voitaisiin käyttää nenääkin, mutta dramatiikan kannalta silmät ovat kaiketi paremmat.


      • Anonyymi
        väit. kirjoitti:

        "Voihan nenä" ei ehkä vastaa "blimey'n" syntyhistoriaa. Blimey on lyhentynyt vanhasta kansanomaisesta vannomasta May God blind me! (if I am not telling the truth). Ehkä siinä voitaisiin käyttää nenääkin, mutta dramatiikan kannalta silmät ovat kaiketi paremmat.

        Sen voisi kääntää: ”Piru vieköön kaikki!” Siinä menisi silmät, nenät ja munaskuut.


    • Jestas1235

      Cock -top gear

    • Anonyymi

      Todennäköisesti sanoi "blimey me" ! Suomeksi vaikkapa "helkkarin minä"

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      23
      4894
    2. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      161
      4134
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      13
      3446
    4. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      67
      3096
    5. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      89
      2839
    6. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      151
      2662
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      28
      2453
    8. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      37
      2443
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      20
      1675
    10. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      121
      1650
    Aihe