Kuulin jossain englanninkielisessä ohjelmassa jonkun sanovan jotain, mikä oli suomennettu sanalla pihkura. Repliikki meni niin nopeasti, etten kuullut mikä sana oli englanniksi, mutta se kuulosti tälläiseltä: "Blime me". Olenko kuullut mitään sinne päinkään? Asia jäi vaivaamaan, kun en sanakirjoistakaan löytänyt apua. Osaisiko joku auttaa?
Pihkura!
6
663
Vastaukset
Kuulemasi sana oli varmaankin ”blimey”, joka on brittienglantia, sanakirjojen mukaan slangia, mutta todellisuudessa tavallista puhekieltä. Se ilmaisee ällistystä, ehkä ärtymystä, ja ”pihkura” saattaa joskus olla sopiva käännös. Erään sanakirjan tarjoama ”siunatkoon” on teennäinen. Nykysuomessa vastaava ilmaus olisi ehkä ”voihan nenä”. :-)
Sanan ”blimey” kuulee aika usein brittiläisissä tv-sarjoissa ja elokuvissa. Sen ainoan kerran kun olen sen kuullut autenttisesti, se tuntui ilmaisevan ärtymystä, johon yritetään suhtautua huvittuneesti.- -Liz-
Kiitos! Jep, ohjelmakin oli brittiläinen. Ohjelmassa huudahdus liittyi tilanteeseen mikä hämmästytti sen kokijaa, positiivisesti. Kiitokset!
- väit.
"Voihan nenä" ei ehkä vastaa "blimey'n" syntyhistoriaa. Blimey on lyhentynyt vanhasta kansanomaisesta vannomasta May God blind me! (if I am not telling the truth). Ehkä siinä voitaisiin käyttää nenääkin, mutta dramatiikan kannalta silmät ovat kaiketi paremmat.
- Anonyymi
väit. kirjoitti:
"Voihan nenä" ei ehkä vastaa "blimey'n" syntyhistoriaa. Blimey on lyhentynyt vanhasta kansanomaisesta vannomasta May God blind me! (if I am not telling the truth). Ehkä siinä voitaisiin käyttää nenääkin, mutta dramatiikan kannalta silmät ovat kaiketi paremmat.
Sen voisi kääntää: ”Piru vieköön kaikki!” Siinä menisi silmät, nenät ja munaskuut.
- Jestas1235
Cock -top gear
- Anonyymi
Todennäköisesti sanoi "blimey me" ! Suomeksi vaikkapa "helkkarin minä"
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4362749Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?1931970- 621857
Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3261434Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-1621234Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal721110- 901063
Varkaita kuhmossa
Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.331033Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks121017K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali9989