Kaksi viritintä, kolme kanavaa?

bambox

Miten on, pitääkö digiboksissa olla kolme viritintä
että boxilla voi yhtäaikaa tallentaa kahta ja katsoa
kolmatta kanavaa, mielestäni kyllä. Ihmetyttää kun
näkee mainoksia joissa kerrotaan että laitteessa on
kaksi viritintä jolla voi tallentaa kahta kanavaa ja
katsoa kolmatta.

4

577

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olla enempää

      virittimiä. Joillakin bokseilla voidaan jopa tallentaa kahta ja katsoa kahta kanavaa samaan aikaan kahdella virittimellä. Hommaa rajoittaa ainoastaan se, että katsottavien kanavien tulee olla tallennettavien kanavien kanssa samassa kanavanipussa (muksissa).

      Tällä hetkellä nippuja on maanpäällisessä verkossa kolme A, B ja C. Vuoden sisällä tulee vielä kaksi lisää. Kaapelissa nippuja on kymmenkunta.

      • Ei se ihan noin ole. Riittää, että kaikki kolme kanavaa ovat enintään kahdessa kanavanipussa. Jos tallennettavat ovat samassa nipussa, voi katsoa mitä tahansa kanavaa.


    • ap Setä

      Yhtaikaa käytettävissä olevien kanavien määrä riippuu boksin tehosta. Esim. tietokone-Nebulasta saa talteen vaikka kaikki nipun kanavat yhtaikaa.
      Bokseista suorituskykyisin on Procaster.

    • jormaISO

      Myyntimiehen kikkailua. Täytyy muistaa, että tällähetkellä on vielä käytössä se kolmaskin viritin eli teeveen oma ja sillä tietysti voi katsoa sitä kolmatta kanavaa kun kahdella virittimellä varustettu boxi nauhoittaa kahta kanavaa.
      Joissakin boxeissa on jopa digivirittimien lisäksi yksi analoginen viritin. Tätä asiaa en todellakaan ole ymmärtänyt. Miksi sellainen on pitänyt integroida digivirittimeen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      101
      1011
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      55
      936
    3. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      820
    4. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      142
      761
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      65
      685
    6. 78
      541
    7. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      88
      519
    8. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      518
    9. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      99
      509
    10. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      40
      506
    Aihe