tietoa yhteen asiaan?

sanniini

Onko olemassa valtakunnallista rekisteriä,jossa kaikkien suomalaisten terveydentilaa koskevat tiedot(diaagnoosit)ovat merkitty?Vai onko joka terveyskeskuksessa,poliklinikoilla ym.omat tiedot asiakkaistaan.Olen miettinyt tätä asiaa.Näkyykö väestörekisterissä sairaudet ja vammaisuudet?Voiko esim.jonkun poliklinikan lääkäri avata rekisteristä jonkun potilaan nimellä tiedot aikaisemmista diagnooseista,jotka on tehty muualla.Onko sellaista rekisteriä olemassa?Esim.jos lapsena on sairastanut syövän,ja aikuisena ei muista siitä mitään näkyykö se jossain rekisterissä,jos vanhemmat ei kerro mitään vuosia myöhemmin.Itselläni ei ole ollut syöpää,se oli esimerkki.

4

417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • skäribo

      ei ole olemassa... toistaiseksi.

      Toki tiedot on mahdollista kerätä esim. eri sairaaloista, ja niin usein myös tehdään, potilaan suostumuksella. Potilaalla itsellään on myös oikeus nähdä tiedot.

    • Tanniini

      Suomessa on olemassa rekisteri, johon kerätään tietoa suomalaisten terveydentilasta: KTTL:n rekisterit (muistaakseni KTTL:n?), joissa ollaan varsin kiinnostuneita nimenomaan diagnooseista, niistä johtuneista sairaspäivistä, kuolemista etc. etc..

      Kyseinen rekisteri ei kuitenkaan sisällä diagnoosit saaneiden henkilöiden nimiä, tai muitakaan näiden tietoja. Se on anonyymi luettelo eri sairauksista, joita suomessa vuosittain todetaan: sillä seurataan kansanterveyttä ja -sairastavuutta.

      Jos puolestaan lähdettäisiin siirtämään jonkun yksittäisen potilaan tietoja johonkin sellaiseen rekisteriin, joka olisi muille kuin oman terveyskeskuksen asiaankuuluville työntekijöille (potilaan lääkäri ja terveydenhoitaja mm.) avoin, tarvittaisiin tähän potilaalta kirjallinen, allekirjoituksella varustettu lupa. Lupaa tarvitaan potilaalta jopa siihen, jos tämä muuttaa ja terveystiedot tahdotaan siirtää vanhasta terveyskeskuksesta uuteen terveyskeskukseen.

      Väestörekisteri puolestaan ei sisällä minkäänlaisia terveystietoja meistä kansalaisista? Siellä on käsittääkseni vain syntymäpaikka, sotu, nimi, kirkkoon kuuluminen/kuulumattomuus, sinkku/naitu/leski, mahdolliset lapset, asuinpaikka ja jos hlö on kuollut, niin kuolinpäivä.

    • palmar

      Ei ole olemassa sellaista valtakunnallista verkkoa ainakaan toistaiseksi, jossa kaikki lääkärit pääsisivät selaamaan potilaan tietoja. Tietosuoja on tiukka näissä asioissa. Potilaalla on lisäksi oikeus sanoa esim. sairaalassa, että hänen tietojaan ei lähetetä minnekään. Olen terv.hoitoalalla itse, joten tämä tieto on luotettavaa.

    • jossain vaiheessa.

      Valtakunnallinen potilaskertomusjärjestelmä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      93
      2566
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      91
      1506
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1485
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1218
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      17
      942
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      39
      848
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      112
      841
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe