Aikana jolloin olin itsekin vilpitön todistaja, mietiskelin joskus, että kuinka kukaan joka tietää "totuuden" voi erota jehovantodistajista, tai ainakaan luopioitua. Syytä tähän en todistaja aikanani löytänyt (yllättäen), mutta aika todistajuuden jälkeen on antanut tuohonkin kysymykseen paremman kuin hyvän vastauksen.
Jos palstalla vielä jokunen todistaja uskaltaa vastata, niin voisitte kertoa omia näkemyksiänne asiasta. Miten koette sen tosiasian, että Ainoan Oikean Totuuden voi hylätä, ja pitää sitä yhtenä elämänsä parhaista ratkaisuista? Kuinka asian itsellenne selitätte, vai yritättekö edes?
Helppoakin helpompaa on siirtää asia "itsestäänselvyyslaatikkoon" ja todeta kylmästi, ettei sellaiseen ratkaisuun päätyneen henkilön sydämentila ollut oikea, tai että kyse on paatuneesta väärintekijästä, joka ei kadu tms. Tällaiset kliseet ja stereotypian ylistykset ovat todellakin helppo selitys, mutta onko noissa "itsestäänselvyyksissä" kuitenkaan loppujenlopuksi mitään itsestäänselvää? Oletteko uskaltautuneet itsetutkinnan syvimpiin syövereihin asian tiimoilta, toisinsanoen pohtimaan asiaa puolueettomasti ja rehellisesti?
Luopuminen - kuinka mahdollista?
3
402
Vastaukset
- varmaan...
Huomasit jo JT aikoinasi, että kys. lahkossa
ei vastata/mietitä/kommentoida ns. ikäviä
asioita. Jos olet "laumassa" niin olet tai sitten
halveksittu luopio. Aivan älytöntähän se on, mutta
totta. Kannaltasi hieno asia on se, että olet
alkanut ajattelemaan ihan omalla nupilla.
Totuus ei pala tulessakaan, vaikka väärässä
oleminen onkin joskus tuskaa/valhetta/olemattomia
horinoita... - vain ihmisten horinoita
Koska absoluuttista totuutta ei ole mahdollista tietää, siksi on turha hakea ihmis-systeemeistä(mistään) selitystä mahdottomiin (ihmisen älyn ylittäviin) kysymyksiin, tähän lukeutuvat kaikki uskonnot, myös Jt:t.
>>Koska absoluuttista totuutta ei ole mahdollista tietää, siksi on turha hakea ihmis-systeemeistä(mistään)
Tämän olen tullut huomaamaan. Mutta jehovantodistajan on sanktioiden uhalla uskottava ihmistekoisen järjestönsä ylivertaisuuteen, halusi tai ei. He kertovat omaavansa totuuden ja suuri osa jehovantodistajista näin myös uskoo, ja miksi ei uskoisi? Sanktiot motivoivat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2902977- 2101181
- 841173
Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?
Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.1281159- 871132
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti2051050- 65872
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?25765- 71747
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?59627