Kielletään ihmisten lisääntyminen ainakin väliaikaisesti. Monet ympäristöongelmat voisivat ratketa. Ihmisiä olisi vähemmän - ei tarvittaisi maata ja ruokaa yhtä paljon. Nykyinen elintaso voitaisiin säilyttää ja taata kaikille tila ja ravinto. Mutta eihän se käy. Ihmistenhän tietysti pitää saada puksuttaa uusia asukkaita jo muutenkin ylikansoitetulle maapallolle!
RATKAISU KAIKKIIN YMPÄRISTÖONGELMIIN
A-S
6245
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ja se on koulutus. Niissä maissa, joissa väestönkasvu on vakavin ongelma, on naisten lukutaito alhainen. Pikkutyttöjä lukemaan opettamalla saadaan väestönkasvu kuriin.
Täällä, missä koulutus on korkeatasoista, on väestömäärä lähtenyt luonnostaan laskuun.
On vaikea muuten selittää ihmiselle ilmastonmuutoksesta ja väestön liikakasvusta, jos hänellä ei ole ruokaa eikä hän osaa lukea.
..sotkea teoriaa ja reaalimaailmaa keskenään.
Kehitysmaiden ongelmat olisi ollut helppo ratkaista jo aikaa sitten jos siihen todellista halua olisi. Kuitenkin hyödyttävät ne enemmän halpojen raaka-aineiden tuottajina.
Väestömäärän kasvu on lisäksi niin eksponentiaalista, ettei esimerkiksi tarjoamasi koulutuksen lisääminen kelpaa ratkaisumalliksi.
Todellinen ratkaisu löytyy ihmismäärien merkittävällä vähennyksellä joko luonnon(taudit, luonnonkatastrofit), tai ihmisen(joukkotuhoaseet, saastuminen) toimesta. Edelliset voivat toki myös kattua keskenään.
Koulutus todella on yksi tapa saada kehitysmaiden
syntyvyyttä pienemmäksi. Ei ehkä ainoa oikea ja
absoluuttinen ratkaisu koko ongelmalle, mutta
siitä olisi apua. Niin syntyvyyden suuruuteen kuin
esim. aidsin leviämiseen on suurena syynä väestön
tietämättömyys.
Afrikassa väestönkasvu on jo hidastunut aidsin
takia jonkin verran, mutta vaikka kasvu
hidastuukin, se ei ole vielä hidastunut tarpeeksi.
Eivätkä kärsimystä aiheuttavat sairaudet ole
mitenkään toivottava tapa saada ihmisten määrää
pienenemään, vaikka kuuluvatkin luonnolliseen
populaation koon säätelyyn..
Ovatko saastuminen ja joukkotuhoaseet sinusta
todella jokin ratkaisu vai oliko se kenties vitsi?
Olisiko sinulla itselläsi sydäntä posauttaa
ihmismassoja taivaan tuuliin? Ja jos saastuminen
on ratkaisu, mitä sen tuoma ihmisten vähentyminen
hyödyttäisi? Eikö väestönkasvun hidastamisella
pyritä juuri vähentämään ihmisen aiheuttamia
epäkohtia, kuten esim. saastumista?
Niin, puhuin realismista. MInulla ei olisi mitään koulutuksen lisäämistä vastaan kehitysmaissa. Väitätkö vaikkapa viime vuosikymmenten suurvaltapolitiikkaan viitaten, että se tulee olemaan todennäköinen ratkaisu liikakansoitukseen?
Käytin aiemmin hieman erheellistä sanamuotoa.
Todennäköiset SKENAARIOT ovat ne joita aiemmin ehdotinkin. Ja ihan objektiivisesti arvioiden.
En siis tarjonnut näitä vaihtoehtoja suunnitelmalliseksi ratkaisuksi, vaan todennäköisimmäksi tulevaisuudenskenaarioksi.
Tässä on ongelmana että ratkaisumalli on epärealistinen.
Siis tuollaista lisääntymiskieltoa ei yksinkertaisesti saataisi aikaan.
Sitäpaitsi Maapallolla on jo reilusti väkeä yli ehdottomasi "nykyisen elintason"! Me elämme jo nyt vain jatkoajalla, emme kestävästi.
Odota 20 vuotta ja jätä ongelma tulevalle sukupolville - minä olen jo odottanut nuo 20 v....