Ennen vanhaan sanottiin, että soppa vain paranee joka lämmittämisen jälkeen, mutta minä en uskalla lämmittää jääkaapissa seisonutta soppaa kuin kerran?
Te, jotka tiedätte bakteereista, kertokaa minkälainen bakteerikanta lihasopassa on parin lämmittämiskerran jälkeen.
Saako soppaa lämmittää monta kertaa?
11
11536
Vastaukset
- Thermonuclear
Lämmitä huoletta muutama kerta (2-3), kunhan välillä pidät tarpeeksi kylmässä.
- Chef-Rotisseurs
ja kyllä mikrobit tykkäävät...
ei kannata ihmetellä jos joskus pakki huutaa hoosiannaa... - Käsi sydämelle
Chef-Rotisseurs kirjoitti:
ja kyllä mikrobit tykkäävät...
ei kannata ihmetellä jos joskus pakki huutaa hoosiannaa...Tämä "Chef-Rotisseurs" (jonka nimimerkki kaiken muun lisäksi on kielellisesti täysin pielessä) on osoittautunut harvinaisen hölmöksi otukseksi; ei vain tässä nyt vaan lähes kaikissa muissakin hänen kirjoituksissaan.
- xXxXx
Kun teen keittoa ison kattilallisen, lämmitän sitä aina pienemmässä kattilassa sen verran kuin tarvitaan niin ei tarvitse aina lämmittää koko keittoa. En itsekään usko sen olevan hyväksi, jos monesti lämmittää, jäähdyttää, lämmittää, jäähdyttää...
- Vanha kokki
Koska näyttää vallitsevan kysyjän mielessä epätietoisuus, saanen hieman taas neuvoa. Lihakeitto on eräs niistä, jotka ei suinkaan parane lämmitettäessä. Toki sen voi tehdä, estettä ei ole. Mutta, miksi ihmeessä lämmittää koko kattilallinen, lämmitä vain sen verran kuin syöjät tarvitsevat. Kai sinulla on toinen kattila tarkoitukseen. Muuten keiton voi mainiosti lämmittää, mutta kuten varmaan olet huomannut, perunat eivät pidä siitä, vaan niiden rakenne muuttuu. Sama koskee kyseisen keiton pakastamista. Keittoja jotka suorastan vaativat uudelleen lämmityksen on mm.hernekeitto, kaalikeitto ja bortshkeitto, muutamia mainitakseni. Säilytä keitot aina kylmässä ja kansi päällä. Kyllä hapantuneen keiton tuntee mausta ja viimeistään silloin kun se kuplii, tyhminkin kokkaaja viskaa sopan hemmettiin.
- ????
Vanha kokki kirjoitti:
Koska näyttää vallitsevan kysyjän mielessä epätietoisuus, saanen hieman taas neuvoa. Lihakeitto on eräs niistä, jotka ei suinkaan parane lämmitettäessä. Toki sen voi tehdä, estettä ei ole. Mutta, miksi ihmeessä lämmittää koko kattilallinen, lämmitä vain sen verran kuin syöjät tarvitsevat. Kai sinulla on toinen kattila tarkoitukseen. Muuten keiton voi mainiosti lämmittää, mutta kuten varmaan olet huomannut, perunat eivät pidä siitä, vaan niiden rakenne muuttuu. Sama koskee kyseisen keiton pakastamista. Keittoja jotka suorastan vaativat uudelleen lämmityksen on mm.hernekeitto, kaalikeitto ja bortshkeitto, muutamia mainitakseni. Säilytä keitot aina kylmässä ja kansi päällä. Kyllä hapantuneen keiton tuntee mausta ja viimeistään silloin kun se kuplii, tyhminkin kokkaaja viskaa sopan hemmettiin.
Minä itse lämmittäisin vain sen verran ja mikrossa, kun kerralla syömme, ja antaisin lopun olla jääkaapissa, mutta ukkoni pistää aina kaiken hellalle lämpiämään.
Niin tehtiin suurperheissä ennen.
- hemmetissä..
saa, Meikä kun keittää alkuviikosta sopan, oli se sitten makkara, jauheliha tai mitä hyvänsä soppaa niin sitä sitten syyvvään loppuviikko.
Halvaksi tulee, muutama euro sapuska kustanukset ja koko viikoksi evästä.
Tosin tää toimii kait vain yksin-eläjillä ja lähinnä työttömillä ja pien-eläkeläisillä. - Anonyymi
Ei koko keittoa tietenkään kannata montaa kertaa lämmittää ja jäähdyttää.
Kauhoo lautaselle sen verran mitä maistuu ja lämmittää mikrossa. Antaa sen alkuperäisen kattilan pysyä kylmänä. Jokainen lämmityskerta pastöroi keiton eli tappaa bakteerit kun lämmität vähintään 72C 15 sekunnin ajaksi. Toki jäähdyttäminen pitää tehdä nopeasti, jottei keiton lämpötila ole pitkään bakteerien optimilämpötilassa.
Ei ei ole mitään haittaa toistuvasta lämmittämisestä. Toisaalta, miksei keittoa voisi lämmittää annoksittain mikrossa? Silloin syötävä keitto olisi vain kerran lämmitetty.- Anonyymi
"Ei ei ole mitään haittaa toistuvasta lämmittämisestä."
Riippuu tietysti keitosta. Jossain juureskeitossa ei tekstuurin muuttuminen välttämättä häiritse, mutta vaikkapa minestronekeitosta tulee liisteriä.
Voisi tietenkin tehdä eräänlaisen kaksikomponenttikeiton, josta vain toinen osa lämmitetään ja jäähdytetään uudelleen, ja toinen osa taas olisi vain kerran jäähdytettyä.
- Anonyymi
Kuumenna - älä lämmitä. Sen keitto kestää lähes rajattomasti. Ylös lämmittäminen tuhoaa kaikki mömmiäiset - ihan kaikki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..2326707Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1135043Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1604810"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste643296Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1052903En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.652349- 701916
Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1391910odotatko vielä viestiä minulta...
Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan1391754Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2251644