Saako vanhemmisto kokouspalkkioita? Olen vähän alkanut epäilee, että käytäs työssä ja nosteltas vielä palveripalkkioita.
Tässä maailmassa ei hämmästytä mikään.
Voin olla väärässä, mutta ihmisen ahneudella ei ole rajoja!
Saako vanhemmisto kokouspalkkioita?
25
590
Vastaukset
- Helluntaimies epäilee
Koko ajan sais pettyä uskoviin, mutta onneksi uskoni ei ole heidän varassa.
Älä rakenna kalliotasi ihmisiin!
Vaan raamatulle, katso mitä siellä lukee!- RIN.
kristinuskon aiheuttamat saatanallisuudet ovat aiheutuneet juuri siitä, että ihmiset ovat vain 'katsoneet' mitä Raamatussa lukee.
Ne jotka näkevät, eivät näe.
- Vanhimmistoveli
Vanhimmistoveljen palkkio on n. 25000 euroa/kokous.
- Miten päästä vanhemmistoon
Sehän on enemmän kuin minun 2,5 kuukauden eläke. Kokouskelpaaka vaan rauhassa ja tienatkaa rahaa. Se on meidän köyhempien kukkarosta pois. En aio enää laittaa senttiäkään uhrikoppaan.
- Näin pääset
Miten päästä vanhemmistoon kirjoitti:
Sehän on enemmän kuin minun 2,5 kuukauden eläke. Kokouskelpaaka vaan rauhassa ja tienatkaa rahaa. Se on meidän köyhempien kukkarosta pois. En aio enää laittaa senttiäkään uhrikoppaan.
Kaikki täällä menee läpi:DD
- Huhhuh!!
Näin pääset kirjoitti:
Kaikki täällä menee läpi:DD
Miksi vanhemmisto koostuu yksinomaa miehistä? Entä seurakunnan paimen, miksi se on aina mies?
- RitariOlevainen
Mutta sitten on paljon , varsinkin srk. johtajilla "sivuvirkoja", on eri yhdistyksiä ja komiteoita ja hallituksia joissa voi yksi ja sama "pätevä" johtaja olla palkattuna. En tosin ota siihen kantaa, onko se oikein vaiko ei, kyllähän omaa tieto/taitoansa voi myydä, kunhan maksaa siitä veron!
Taas täytyy muistuttaa helluntailaisia tärkeimmästä asiasta.
Seurakunnat on itsemnäisiä yhdistyksiä joten be tekee itse mitä haluaa ja he eivät ole tiedotusvelvollisia toisille seurakunnille tai niiden jäsenille.
Tuo yksinkertainen tosiasia on näemmä aika vaikea ymmärtää helluntailaisen.- todé
ollaan itsenäisiä, tee vapaaehtoistyöstä palkallista.
Laitahan, Peku, nyt kerralla mieleesi tämä asia. Jos vielä vänkäät, ole hyvä, ja esitä nyt faktaa pöydälle, äläkä koeta levittää perättömiä juttuja ennen ihan varmaa tietoa. - Pe(t)kuttaja
todé kirjoitti:
ollaan itsenäisiä, tee vapaaehtoistyöstä palkallista.
Laitahan, Peku, nyt kerralla mieleesi tämä asia. Jos vielä vänkäät, ole hyvä, ja esitä nyt faktaa pöydälle, äläkä koeta levittää perättömiä juttuja ennen ihan varmaa tietoa.Peku suhtautuu asiaan tieteellisesti, l. olettamalla:D
todé kirjoitti:
ollaan itsenäisiä, tee vapaaehtoistyöstä palkallista.
Laitahan, Peku, nyt kerralla mieleesi tämä asia. Jos vielä vänkäät, ole hyvä, ja esitä nyt faktaa pöydälle, äläkä koeta levittää perättömiä juttuja ennen ihan varmaa tietoa.http://fi.wikipedia.org/wiki/Yhdistys
Siellähän fakta itsenäisyydestä on.
Ainoastaan perustuslakia pitää seurakunnan noudattaa.
Yhdelläkään ulkopuolisella ei ole oikeutta puuttua seurakunnan asioihin ja ulkopuolisia on kaikki toisetkin seurakunnat jäsenineen.- hirvas
Pe.ku kirjoitti:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Yhdistys
Siellähän fakta itsenäisyydestä on.
Ainoastaan perustuslakia pitää seurakunnan noudattaa.
Yhdelläkään ulkopuolisella ei ole oikeutta puuttua seurakunnan asioihin ja ulkopuolisia on kaikki toisetkin seurakunnat jäsenineen.Jumalalla.
- todé
Pe.ku kirjoitti:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Yhdistys
Siellähän fakta itsenäisyydestä on.
Ainoastaan perustuslakia pitää seurakunnan noudattaa.
Yhdelläkään ulkopuolisella ei ole oikeutta puuttua seurakunnan asioihin ja ulkopuolisia on kaikki toisetkin seurakunnat jäsenineen.vanhmmistojen kokouspalkkioista on? Siitähän tässä alunalkaen on kyse. Vihjailet vedoten yhdistyslain suomaan vapauteen päättää asioista, ikäänkuin tietäisit varmasti sanoa, että vanhemmistot saavat kokouspalkkioita. Tuollainen on Peku, sitä aivopesua. Tietämätön lukija, joita täällä näkyy pilistelevän kuin vilikkilässä kissoja, on nyt siinä luulossa, että vanhimmistot saavat ottaa kokouspakkioita, jos vain haluavat niin päättää.
Sitä paitsi keskustelun avaajalla seurakunnan jäsenenä pitäisi jo lain mukaan olla tarkka tieto asiasta. On varsin kummallista, että hän tulee tänne asiaa kysymään. todé kirjoitti:
vanhmmistojen kokouspalkkioista on? Siitähän tässä alunalkaen on kyse. Vihjailet vedoten yhdistyslain suomaan vapauteen päättää asioista, ikäänkuin tietäisit varmasti sanoa, että vanhemmistot saavat kokouspalkkioita. Tuollainen on Peku, sitä aivopesua. Tietämätön lukija, joita täällä näkyy pilistelevän kuin vilikkilässä kissoja, on nyt siinä luulossa, että vanhimmistot saavat ottaa kokouspakkioita, jos vain haluavat niin päättää.
Sitä paitsi keskustelun avaajalla seurakunnan jäsenenä pitäisi jo lain mukaan olla tarkka tieto asiasta. On varsin kummallista, että hän tulee tänne asiaa kysymään.Seurakunnat on kaikki itsenäisiä, toisistaan riippumattomia.
Tuo on se tärkein asia mikä uuden tulokkaan on tiedettävä ja ymmärrettävä mitä se tarkoittaa jotta tietää mihin kaikkeen rahansa pistää.- todé
Pe.ku kirjoitti:
Seurakunnat on kaikki itsenäisiä, toisistaan riippumattomia.
Tuo on se tärkein asia mikä uuden tulokkaan on tiedettävä ja ymmärrettävä mitä se tarkoittaa jotta tietää mihin kaikkeen rahansa pistää.missä niitä kokouspalkkioita maksetaan.
- Helluntalainen mies
todé kirjoitti:
vanhmmistojen kokouspalkkioista on? Siitähän tässä alunalkaen on kyse. Vihjailet vedoten yhdistyslain suomaan vapauteen päättää asioista, ikäänkuin tietäisit varmasti sanoa, että vanhemmistot saavat kokouspalkkioita. Tuollainen on Peku, sitä aivopesua. Tietämätön lukija, joita täällä näkyy pilistelevän kuin vilikkilässä kissoja, on nyt siinä luulossa, että vanhimmistot saavat ottaa kokouspakkioita, jos vain haluavat niin päättää.
Sitä paitsi keskustelun avaajalla seurakunnan jäsenenä pitäisi jo lain mukaan olla tarkka tieto asiasta. On varsin kummallista, että hän tulee tänne asiaa kysymään.Ei todellakaan ole tietoa, ei niistä puhuta.
- Maksaako kaikki saarnamiehet
veroja saarnamiehen palkkioistaan?
- Näin meillä
Vanhimmisto eikä hallitus ei saa palkkioita ainakaan meidän seurakunnassa. Saarnaajan ja vierailijoiden palkoista pidätetään vero asianomaisen verokirjan mukaan ja tilitetään verot ja stmt ihan ajallaan.
- Helluntalainen mies
Ei tiedetä, mutta jos ei niin olisi hyvä pistää maksamaan! Seurakunnan palvelijan pitää olla nuhteeton.
Papit ja opettajat!
- frihet
Mutta nuorimmisto ei rahatta tee työtä, eli ehkä vanhimmisto enemmän talkoo henkeä kunnioittaa.
- Helluntalainen mies
Luterilaisessa kirkossa maksetaan, mutta onneksi ei kai meillä.
Matkakorvauksia kai saamme anoa, jos on pitkä matka. - todé
Helluntalainen mies kirjoitti:
Luterilaisessa kirkossa maksetaan, mutta onneksi ei kai meillä.
Matkakorvauksia kai saamme anoa, jos on pitkä matka.Milloin olit viimeksi seurakuntasi "rukoushuoneyhdistyksen" vuosikokouksessa? Menehän kipin kapin seuraavaan kokoukseen, niin saat tietää sentilleen, mistä koostuu seurakuntasi tase. Sitä ennnekin sinulla on oikeus saada näyttöä esim. ko. asiantilasta.
Matkakorvauksiakaan ei makseta seurakuntalaisille ihan tuosta vain ja niihin on varmaankin ihan pakko suhtautua kielteisesti. Srk palkollinen väki on tietenkin oikeutettu saamaan työstä johtuvat matka-ym. korvaukset.
Tuo oli minulle uutta, että luterilaiset maksavat luottamushenkilöilleen kokouspalkkioita. Tuskinpa he kuitenkaan pikku palkkion takia toimivat vastuullisessa tehtävässään.
- Ainakaan omassa srk:ssani
... mutta esim. kaupunginvaltuustossa saa yleensä joka kokouksesta kilometrit ja kokouspalkkion, joka kerätään veronmaksajilta. Palkkio vaihtelee 0e - 100 e /kokous ja yleensä yli 3 h kestävästä kokouksesta joka alkavalta tunnilta 50 % lisää palkkioon. Siitä pois verot ja puolueelle myös osa.
- palkkiota
Mun ukkokultani on kuulunut vanhemmistoon vuoskymmenet, eikä ole todellakaan saanut ikinä mitään kokouspalkkiota.
Samoin hän hoitaa talkootyönä seurakunnan rahastonhoitajan työt ja vakuutan, että se ei todellakaan ole mikään pieni homma.
Palkkatiliä kasvatetaan taivaaseen.
Joulukukka saadaan jo täällä alhaalla. :) - veli v
ei saa kokouspalkkiota
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.3311926IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk471609Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1541301- 1431148
Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021141Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.831115Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast4701057Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.771011Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan48952Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten9918