tulipesän yhteyteen stringlinmoottori

Jos noi stirlingmoottorit olis vähän halvempia niin kantsisko sellanen laittaa kiinni öljy/puukattilan jatkoksi jauhamaan sähköä?

joku 40kw kattila 90% hyötysuhteella tekis 4kw hukkälämpöä savukaasuina josta saataisiin 50% strilingillä 2kw sähköä. ja maailma pelastuu ;)
6363
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Huttutytön näkökulmasta:Paljonko energiaa kuluu stirlingmoottorin valmistamiseen?
Paljonko energiaa tuo motti tuottaisi elinkaarensa aikana?
Missä sitten meidän harakat lämmittelisivät?
Älä rakenna sellaista veli hyvä...niin maailma pelastuu.
Anna ne ylimääräiset fyrkat mulle jollet tarvitse niitä...mulla on jatkuva jano mä tartten juotavaa.

Äänestä

Tuo 4kw on niin huonoa energiaa, alhaista lämpötilaa, verrattuna Stirlingmoottorin vaatimaan jäähdytyslämpötilaan, että moottori ei voisi repiä siitä 50% hyötytehoa.

Stirlingmoottori toimii 50% hyötysuhteella vain jos sillä on metallin ja voitelunesteen kestorajoa hipova lämpölähde ja hyytävän kylmä jäähdytysväliaine. Koko homma tulee carnot'n prosessin reunaehdoista.
http://en.wikipedia.org/wiki/Carnot_cycle

Äänestä

Tämä idea on käsittääkseni aivan toimiva periaatteessa. Ja varmaankin esteenä on noiden stirlingmoottoreiden valmistus- ja asennuskulut yms.

Ajattelit asentaa tuon sähköntuotantoyksikön sinne polttoprosessin jälkipäähän, jolloin eteen tuleekin tuo Yusan esittämä hyötysuhdeongelma. Mutta eihän yhteistuotannossa (sähkö+kauko) olevissa voimalaitoksissakaan tehdä niin, kun niiden kokonaishyötysuhteet hipovat 100%. Siis mikseipä sitä motukkaa voisi asentaa ensimmäiseksi siihen palokanavaan? Haittapuolelle jäisi ehkä kattilan hieman noussut putsaamistarve, kun nokeentuminen olisi ehkä suurempaa kattilan alhaisemman palokaasulämpötilan vuoksi.

Sähkön tuotannon ja tarpeen mahdollinen erijaksoisuus tässä puusähköjutussa vaatisi ehkä pientä viritystä. On kuitenkin ratkaistavissa.

Äänestä
  • "Siis mikseipä sitä motukkaa voisi asentaa ensimmäiseksi siihen palokanavaan?"

    Siksi, että siellä on jo höyryturbiini, joka on yhtä tehokas kuin stirlingmoottori ja perinteistä, vakiintunutta tekniikkaa. Pienvoimalaitoksiin, joissa nyt käytetetään dieseleitä, stirlingmoottori voisi sopia, mutta esim Wärtsilä ei taida haluta vaihtaa käytäntöään ilman parempia perusteita.
    http://www.power-technology.com/contractors/powerplantequip/wartsila/

    Äänestä

Miksei nuo stirlingit ei ole yleistyneet? Käsittääkseni melko huoltovapaita ja hyvänhyötysuhteen omaavia moottoreita. Lisäksi tekniikaltaan suht yksinkertaisia massatuotantoon.

Jotain kait kertoo luotettavuudesta että ruotsalaiset ovat huolineet stirlingin sukellusveneensä voimanlähteeksi.

Äänestä
  • On paljon tapauksia, joissa tekninen paremmuus ei riitä markkinamenestykseen. Miksi esim kaikki yhteiskunnalliset laitokset ja isot firmat eivät vielä ole siirtyneet Linux-käyttäjiksi? Sama kysymyksenasettelu. Kukaan ei saa potkuja jos valitsee varman päälle dieselin, kukaan ei saa potkuja jos valitsee Windowsin. Vaikka parempikin vaihtoehto olisi.

    Hollannissa oli busseissa stirlingmoottoreita jo 70-luvulla. Mm Philips kehitteli niitä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


fromcloudernight kirjoitti:

Jos noi stirlingmoottorit olis vähän halvempia niin kantsisko sellanen laittaa kiinni öljy/puukattilan jatkoksi jauhamaan sähköä?

joku 40kw kattila 90% hyötysuhteella tekis 4kw hukkälämpöä savukaasuina josta saataisiin 50% strilingillä 2kw sähköä. ja maailma pelastuu ;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu