Viittomakieliset ja puhuttu kieli

asdfasdfasdf

Oppivatko ja osaavatko syntymästään asti kuurot lukea ja kirjoittaa puhuttua kieltä, eli siis suomen tapauksessa normaalia suomea?
Miten he oikein voivat oppia lukemaan, kun eivät tiedä kirjainten äänteistä mitään? Ja eikös viittomakieli eroa täysin kieliopillisestikkin suomenkielestä?

6

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Syntymäkuurojen kielitaito vaihtelee suuresti. Kirjoitettua kieltä voi kyllä oppia vaikka ei lainkaan osaisi sitä puhua; tunnetaanhan muinaisia kieliä, joista ei edes tiedetä, miten niitä puhuttiin, mutta kirjoituksia osataan lukea. Oppiminen on kuitenkin erilaista ja vaikeampaa, jos ei kuule. Syntymäkuurous ei periaatteessa estä puhumaan oppimistakaan, mutta vaikeuttaa sitä suuresti, koska puheen säätäminen ymmärrettäväksi on tietysti vaikeaa, kun ei itse kuule sitä.

      Viittomakielet eroavat olennaisesti puhutuista kielistä, mutta täysin eri asioista ei ole kyse, sillä ihmisten kielissä on myös yleispäteviä piirteitä, universaaleja, vaikka ne toteutuvatkin eri muodoissa.

    • hiöring

      Kyllä syntymäkuurotkin lukemaan oppivat. Suomi on heille vain vieras kieli, kuten esim. englanti kuulevalla suomalaiselle. Viittomakieli on kuuron äidinkieli ja täysin luonnollinen kieli.
      Kuurot tietty tekevät usein kirjoittaessaan kielioppivirheitä, ihan kuten muutkin suomea vieraana kielenä oppineet. Esim. käyttävät viittomakielistä sanajärjestystä.

    • Viittomakieltä ei voi puhua, mutta se ei suinkaan ole ainoa: esim. kirjoitettua muinaiskiinaa ei oltu tarkoitettu ääneen puhuttavaksi, eikä läheskään kaikilla merkeillä edes ollut mitään säännönmukaista ääntämismallia.

      Molemmat ovat symbolikieliä. Ne pitää kääntää puheeksi, aivan kuin mikä tahansa vieras kieli.

    • mixei

      Viittomakieli olisi ollut ihmiskunnan mahdollisuus oppia yksi ja sama kieli. Miten helkkarissa sitä ei hoidettu niin että kaikki viittomakielet olisivat yhtä ja samaa? Onko viittomaesperantoa?

      Sehän olisi hiton järkevää ja torgut, dörböt, aussit ja finnit viittoisivat yksin ja samoin käsin.

      • hiöring

        Ihan yhtä hyvin voisi kysyä miksi puhuttuja kieliä ei hoidettu niin että kaikki kielet olisivat yhtä ja samaa...
        Viittomakielet ovat kehittyneet luonnollisina kielinä kuurojen yhteisöissä, kuten puhutut kielet kuulevien yhteisöissä. Miksi viittomakieli ei ole kansainvälistä? Ihan samasta syystä kuin puhutut kielet eivät ole.


      • hiöring
        hiöring kirjoitti:

        Ihan yhtä hyvin voisi kysyä miksi puhuttuja kieliä ei hoidettu niin että kaikki kielet olisivat yhtä ja samaa...
        Viittomakielet ovat kehittyneet luonnollisina kielinä kuurojen yhteisöissä, kuten puhutut kielet kuulevien yhteisöissä. Miksi viittomakieli ei ole kansainvälistä? Ihan samasta syystä kuin puhutut kielet eivät ole.

        Sitten tietysti on kansainvälistä viittomakieltä, jota eri maiden kuurot voivat käyttää keskenään, eli "viittomaesperantoa" on olemassa. Eri viittomakielissä on myös monia yhtäläisyyksiä joidenkin viittomien kohdalla, jolloin eri maiden kuurojen välinen kommunikaatio on hieman helpompaa kuin kuulevien.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1514
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      62
      1465
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      108
      1134
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      122
      1082
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      76
      756
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      701
    7. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      141
      671
    8. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      376
      582
    9. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      572
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      515
    Aihe