Paavi Pietari ja lapsikaste

6

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...hohhoijaa

    • Pietari-fan

      "Miten helluntailaiset suhtautuu siihen että Jeesuksen opetuslapsi Pietari oli Paavi ja ankara lapsikasteen puolestapuhuja ja teki yhteistyötä Paavalin kanssa."

      Miksi kyselet asiasta johon jo vastauksen tiedät?
      Oletko typerä, vai muuten vaan kummallinen?

    • RitariOlevainen

      petrus on ollut. vaan ei Raamatun henkilö PIETRI, joka oli Jeesuksen opetuslapsi. Vatikaanin suuri valhe, jonka perustalle on koko paavin valtakunta rakennettu, ja tulee kokemaan aikojen lopulla ankaran tuomion, se on se pyhäprtto ja Baaleli josta Ilmastyskirja puhuu, se on seitsemän kukkulan päällä , ja Rooma on rakennettu seitsemälle kukkulalle.
      -Tämän harhan ja valheen juuri amerikkalaiset/ranskalaiset todistivat paavinkirkon valheeksi .
      -Se on oikein hyvä, että tuot näitä emävaleita tänne, siis saadaan ihmisten tietoon, että petosta koko kirkko! Antikristukselle sopiva ilmestymisen paikka, kun se uhoaa olevansa Jumala, niinhän se paavikin uhoaa olevansa Kristuiksen sijainen, hyi että aivan oksettaa!
      -Lihava ylensyönyt kuolevainen, uudestisyntymätön ihmisparka kuvittelee olevansa Jumala, ihme ettei paaville käy kuten Herodekselle, puhui suuria sanoja, mätäni siihen paikkaansa.
      -Mutta Jumala tarvitsee paavinkirkkoa antikristuksen ilmestymiseksi, siinä syy, miksi paavi saa olla paikallaan.

      • Siinä luettelossa ei lue Petrus.

        Siinä on nimenomaan Pietari ensimmäisenä.

        Onhan se toki noloa helluntailaisten pelastushaaveille kun lapsikasteen isälle on Jeesus antanut evankeliumin mukaan taivasten valtakunnan avaimet.


    • -----------

      Kumpaa täällä palvellaan, Jumalaa vai saatanaa?

      Jeesus on selvästi osoittanut ettei usko tai edes kaste pelasta vaan Jumalan ja Jeesuksen tahdon tietous ja sen ymmärtäminen käytännössä. Ryöväri ei ollut uskossa eikä ollut kastettu mutta hän on meille Jeesuksen antaman esimerkkinä siellä minne monet haluaa.

      Kristinusko on saatanaa jumalanaan palveleva ja on se selvästi osoittanut murhaajana ja murhauttajana. Herra saatanan perustamana se murhasi ja murhautti Jeesuksenkin seurajat Paavalin tuella jotta tekin ymmärtäisitte ketä palvelette harhautettuina.

      Jeesus ei lähettänyt opetuslapsiaan kastamaan kaikkia kansoja vaan lähetti heidät raamatun mukaan julistamaan evankeliumia:
      1.Korinttolaiskirje
      1:17 Sillä Kristus ei lähettänyt minua kastamaan, vaan evankeliumia julistamaan - ei puheen viisaudella, ettei Kristuksen risti menisi mitättömäksi.
      1:18 Sillä sana rististä on hullutus niille, jotka kadotukseen joutuvat, mutta meille, jotka pelastumme, se on Jumalan voima.

      Kaste ei pelasta (lue: Apt.2:21, Joh.3:10-15 ym.)
      Kaste ei uudestisynnytä (lue: 1.Piet.1:23, Joh.1:12-13, Joh.3:3, Jaak.1:18 ym.)
      Kaste ei ole vain muodollisuus (lue: Kol.3:23, Room.7:4 ym.)
      Kaste ei vanhurskauta (lue: Room.3:22, 2.Tess.2:13-14 ym.)
      Kasteessa ei saada syntejä anteeksi (lue: 1.Joh.1:9, 2:12, Apt.10:43, 26:18 ym.)
      Kaste ei synnytä uskoa (lue: Room.10:17, 1:1-6)
      Kasteessa ei liitytä Jumalan ja Kristuksen seurakuntaan (lue: Kol.1:9-13, Ef.2, 1.Piet.2:9 ym.)
      Kaste ei ole pakanuudesta kääntymistä (lue: Apt.15:23, 19)
      Kaste ei ole sama kuin Jumalan kutsu lapsekseen (lue: 2.Tess.2:14 ym.)
      Kaste ei ole tie/portti Jumalan valtakuntaan (lue: Joh.14:6, 10:9)

      Jumala ja Jeesus ovat esim. älä tapa käskyn meille asettaneet, saatanaa jumalanaan palvelevat kristinuskossa koska rikkovat sitä käskyä tänäänkin sotilaspappien toimesta.
      Eikä se ole ainoa Jumalan antama ja Jeesuksen vahvistama käsky jota kristinusko on jatkuvasti rikkout. Älä varasta käsky on yksi tavallinen jota vastaan rikkovat.

      Kannettee miettiä ketä puolustaa...

    • herramrks

      väittämästäsi asiasta?
      Wikipedia ei ole millään muotoa luotettava tietolähde.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      176
      1715
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      108
      977
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      87
      834
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      19
      663
    5. 51
      655
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      41
      557
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      508
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      164
      503
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      191
      453
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      439
    Aihe