Miksi "mek"?

Korvankuulija

Miksi monilla amerikkalaisilla on tapana ääntää McDonald's "mek daanlds" eikä "mäk donlds", kuten englantilaiset sanovat?

En niinkään ihmettele sitä "daanlds"iä vaan sitä, että "mäk" muuttuu muotoon "mek"?

Viimeksi tänään törmäsin tuohon amerikkalaisessa tv-elokuvassa, jossa se toistettiin monta kertaa. Olen myös aiemmin törmännyt ilmiöön useassa elokuvassa, eli kyse ei ole vain jonkun yksittäisen näyttelijän lausumistavasta.

Kai joku muukin on huomannut tuon outouden?

5

378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuullut

      ja ihmetellyt, mutten tiedä syytä.

    • Kaybecker

      Amerikanenglannissa on hurja määrä erilaisia murteita ja tiettyihin murteisiin kuuluu ääntää sana tietyllä tavalla. Suomessa kuullaan televisiosta lähinnä New Yorkin ja Kalifornian murteita ja sitten ihmetellään kun tuleekin "outo" tapa ääntää.

      KVG american english dialects

    • Yucca

      Ensinnäkin englannin ääntämys vaihtelee suuresti, ja lisäksi kuulijan korva ja kielitaju vaikuttaa siihen, miten ääntämys kuullaan. Kannattaa muistaa, että alle 10 % englannin puhujista puhuu sellaista englantia, jota meillä opetetaan koulussa.

      Toiseksi nimien etuliitteenä oleva Mc tai Mac ääntyy useimmissa englannin muodoissa [mək], missä ə tarkoittaa ns. neutraalivokaalia, samanlaista kuin vaikkapa about-sanan alussa. Erikseen äännettynä Mac (esimerkiksi McDonald’sin lempinimenä) toki ääntyy niin, että sen vokaali on suunnilleen kuten suomen ä, mutta tässäkin on vaihtelua.

      Koska suomessa ei ole neutraalivokaalia, suomalainen kuulee sen eri yhteyksissä ja tilanteissa eri tavoilla.

      • Bobby - "Babi"

        Olin koukussa aikoinaan Dallas-nimiseen saippuasarjaan, jota lähetettiin siellä Suomessakin samoihin aikoihin kuin nykyisessä kotimaassani Ruotsissakin.

        Tuon amerikkalaisen neutraalivokaalin ääntämyksen opin silloin, kun hymypoika Bobbyn äiti kutsui häntä mairean näköisenä "Babiksi".

        Eräs heinäkuinen Dallas-ilta 1992 on jäänyt pysyvästi mieleeni. Samana iltapäivänä oli syntynyt toinen poikani, kun illalla katsoin jokseenkin nuutuneena sairaalassa taas Dallasia. Joku jo tietysti saarnaa mielessään ... siihen olen jo niin äitinä tottunut.


      • Bobby - "Babi" kirjoitti:

        Olin koukussa aikoinaan Dallas-nimiseen saippuasarjaan, jota lähetettiin siellä Suomessakin samoihin aikoihin kuin nykyisessä kotimaassani Ruotsissakin.

        Tuon amerikkalaisen neutraalivokaalin ääntämyksen opin silloin, kun hymypoika Bobbyn äiti kutsui häntä mairean näköisenä "Babiksi".

        Eräs heinäkuinen Dallas-ilta 1992 on jäänyt pysyvästi mieleeni. Samana iltapäivänä oli syntynyt toinen poikani, kun illalla katsoin jokseenkin nuutuneena sairaalassa taas Dallasia. Joku jo tietysti saarnaa mielessään ... siihen olen jo niin äitinä tottunut.

        Luulitko, että sanassa ”Bobby” ääntyy neutraalivokaali? Viittaat ilmeisesti ilmiöön, jonka suomalainen usein kuvaa o:n ääntämiseksi a:na. Sanan painollisen vokaalin ääntämys vaihtelee amerikanenglannissa, mutta sitä voi tosiaan kuvata a:n tapaiseksi. Neutraalivokaalista ei suinkaan ole kyse.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1454
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      55
      1397
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1114
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      121
      1071
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      76
      736
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      691
    7. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      114
      585
    8. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      572
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      368
      558
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      515
    Aihe