Uskovan heikko usko

PukinParta

Olen täässä jo pitkään ihmetellyt miten uskovien usko on niin heikko, että sitä pitää koko ajan vahvistaa rukoilemalla, lukemalla jotain "pyhiä satuja", käymällä oman uskonnon satu temppeleissä tai satu teltoissa kuuntelemassa väräjävällä äänellä höpistyjä satu höpinöitä, yritettävä todistaa muille ihmisille(ateisteille ja "vääräsatu-taikauskoisille")kuinka minun satuni on oikea satu ja juuri sinun kannattaa kääntyä uskomaan minun satuani. Miksi jos uskoo satuihin sitä tarvii kokoajan käydä vahvistamassa? En malta olla vastaamatta kysymykseeni ihan itse koska uskova ei ehkä siihen pysty. Satuhan on satu ja alitajuisesti uskovakin tietää sen. Jos uskoo satuihin on pakko kuulla sadunvahvistus mölinää oman satuseurakunnan kautta niin, että voi rauhallisesti käydä illalla nukkumaan vielä luettuaan vaikkapa kädet ristissä sadunvahvistus rukouksen tai vaikkapa pyllistellyt sadunvahvistus pyllistelyt. Muuten ei tuu uni. Voi tulla satumörkö ja se alkaa möristä pelottavia satu mörinöitä joita satu-uskonnot ovat pullollaan. Ja onhan siinä sosiaalinenkin puoli. Ei oo kavereita jos ei käy satu uskontojen kontrolloimis kokouksissa näyttätymässä. Silloin kun käy kaikki satu uskovaiset voivat olla rauhallisin mielin toistensa seurassa ja varmoja siitä, että kukaan ei ala ajattelemaan mitää vääriä omia ajatuksia. Tai että joku vahingossa huomaisi, että on olemassa myös oma elämä. Ja että ei tarvitse elää elämäänä ajattelemalla koko ajan jonkun muun keksimiä satu ajatuksia, joita pitää toistella loputtomana mantrana vältääkseen "väärien omien likaisten" ajatusten tulon esiin.

5

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arjen keskellä

      Oma osallistuminen kirkon ja seurakunnan elämään on valitettavan vähäistä. Mutta silloin kun osallistuu, huomaa kyllä nauttivansa ja saavansa uskon vahvistusta, siinä olet oikeassa. Keskeisempää on kuitenkin se, että usko näkyy arjessa, elämän valinnoissa ja lähisuhteissa. Lähimmäisenrakkaus ja toisen kunnioittaminen on uskon näkyvää muotoa. Ne ovat konkreettista todellisuutta, kaukana saduista.

      • Kaaleppi

        ja toisen kunnioittaminen on minulle aina ollut itsestään selvää. Se ei ole minulle uskon näkyvää muotoa, vaan humanismin. Olen uskonnoton ja olen mielestäni humaani ihminen. Kirkko taas... No jaa!


    • En voi muuta kuin ihailla elämäntapaanne. Minun uskoni ei siihen riittänyt. Melkein kokeilin ateistin elämää, mutta kuten sanottu, uskoni oli liian heikko... :)

      • iskä ja äiti

        on pakottanut olemaan uskis. Koeta kestää, kyllä se vapaus koittaa, kun pääset kotoa pois.


      • iskä ja äiti kirjoitti:

        on pakottanut olemaan uskis. Koeta kestää, kyllä se vapaus koittaa, kun pääset kotoa pois.

        mutta oikeesti, vain Jeesus voi antaa todellisen vapauden kenelle vaan, joka niin tahtoo.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1242
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      338
      709
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      111
      655
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe