joku heitti jotain kollektiivisesta mielestä alkaisemmin. Tänä aamuna se oli ilmeisesti kollektiivisena mielessä, kun havahduin unesta tähän ajatukseen. Ei ole mitään väliä mitä uskoo tai miten, ei ole mitään oikeaa eikä väärää vaihtoehtoa. On vain se että empirismi voittaa aina.Määrä ratkaisee, ei laatu, valitettavasti.
Minun mielessäni tämä pönkittää ajatusta että jumala tosiaan on ihmisen keksimä, jonkun joka tiesi tämän. Samaan syssyyn menee jeesukset ja loput uskonnot.
Ei mitään väliä sisällöllä
7
1332
Vastaukset
- bubastis
on luonut itselleen noidankehän. Koska jos enemmistö uskovaisista jotka uskovat jumalan ja saatanan, taivaan ja helvetin ym. vastakohtaisten asioiden olemassa oloon, ei voi luottaa siihen että enemmistö tekisi älykkäitä ratkaisuja uskomustensa suhteen. Tarkoitan tällä nimenomaan sitä että jos et noudata kirjaimellisesti omaa oppiasi, olet selvästi menossa helvettiin. Koska lahkosi vetää sinut sinne mukaan, pienestä hyväntekeväisyydestä huolimatta. Raamattuhan on täynnä konnankoukkuja, nykyusko vakuuttaa että pelastut uskomalla jeesukseen, mutta ohjekirjassasi on myös neuvo: älä tuomitse muita, sillä näin tuomitset itsesi samaan kohtaloon. Kinkkistä elämää uskovaisen elämä, kuilun partaalla joka päivä. Uskovaisten pitäisikin keskittyä oman lahkonsa puhtaana pitoon välttyäkseen lahkonsa kollektiiviselta kohtalolta. Ja jättää ihmiset rauhaan, saarnaaminen on vaarallista, jos kohde ei alistu.
- Qadesha
...jos k-uskossa pysytellään, niin pitäisi olla Jessen mukaan valmis myös repimään silmä ja käsi irti tarvittaessa, jos nämä syntiin vokottelevat. Toisaalta en ole koskaan havainnut elämän muuttuvan Evil Dead -leffaksi ja silmän tai käden vokottelevan, vaan kyllä se on aina aivot kun vokottelevat. (Onkohan tuossa Jeesus-guru siis heittänyt jonkinlaisen pikku tsoukin ihmisille, olettaen siis että oli niin guru että tiesi että aivot ne ovat mitkä käskevät...)
Erotakaan ei saisi, mutta toisaalta parempi naida kuin palaa, väittää Pave.
Jokatapauksessa uskovaiset jotka oikeasti tekevät kuten Jesse käskee, tai edes kuten Pave käskee - niitä ei ole olemassakaan. - absurdisti
Qadesha kirjoitti:
...jos k-uskossa pysytellään, niin pitäisi olla Jessen mukaan valmis myös repimään silmä ja käsi irti tarvittaessa, jos nämä syntiin vokottelevat. Toisaalta en ole koskaan havainnut elämän muuttuvan Evil Dead -leffaksi ja silmän tai käden vokottelevan, vaan kyllä se on aina aivot kun vokottelevat. (Onkohan tuossa Jeesus-guru siis heittänyt jonkinlaisen pikku tsoukin ihmisille, olettaen siis että oli niin guru että tiesi että aivot ne ovat mitkä käskevät...)
Erotakaan ei saisi, mutta toisaalta parempi naida kuin palaa, väittää Pave.
Jokatapauksessa uskovaiset jotka oikeasti tekevät kuten Jesse käskee, tai edes kuten Pave käskee - niitä ei ole olemassakaan."(Onkohan tuossa Jeesus-guru siis heittänyt jonkinlaisen pikku tsoukin ihmisille, olettaen siis että oli niin guru että tiesi että aivot ne ovat mitkä käskevät...)"
Veikkaan että ei ihan niin guru, vaan aineettomiin ajatuksiin tuossa viitataan. Tai sitten sydämeen. uskovan tärkein homma heti Jeesuksen seuraamisen jälkeen on valvoa omaa vaellustaan, ei niinkään toisten ihmisten...:) Uskoa Jeesukseen ja rakastaa lähimmäisiään.
- Meikku-matelija
Jokainen näkee ja kokee maailman omalla tavallansa, ja se on todellista ja todellisuutta. Onko loppujen lopuksi olemassa mitään yhteistä todellisuutta. Aistihavaimmekin samasta asiasta voivat olla hyvin erilaisia.
Eilen aamulla herätessäni muistin lukeneeni omituisia uutisia tekstiTV:stä. Sitten muistin tarjoilleeni unessa itse tislaamaani pontikkaa vierailleni, ja puuhastelleeni monenlaisia asioita. No ne uutisetkin olivat uniTV:n laatimia. Olin edellisiltana mm. lauleskellut mörrimöykystä, joka sateessa juopi korpikuusen kyyneleitä, ja pohdiskellut vakavasti unitekstiTV:ssä uutisoituja aiheita. Se henkilökohtainen todellisuuskin on varmaan aikamoinen rakennelma oikeita tapahtumia, itse luotuja muistikuvia ja enemmän tai vähemmän todellisia kokemuksia.- bubastis
että kaiken muun voi deletoida paitsi omat ajatuksensa.
- Meikku-matelija
bubastis kirjoitti:
että kaiken muun voi deletoida paitsi omat ajatuksensa.
Dementikoillakin säilyvät vanhat ajatukset, muistot ja näkemykset ja usein korostuvatkin vielä. Tällöin uudella infolla ei enää pysty ajatusksen kulkuaan rikastamaan. Kannattaa siis ajatella monipuolisesti jo hyvissä ajoin, jos on vaarassa elää liian vanhaksi.
Ketjusta on poistettu 55 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1702071
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo371455Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1321154Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56902- 55846
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol250814Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20782Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S18735Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58713Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis198634