Tämä merkitsee myös sitä, että Kuninkaanhaan lukiossa jo opiskelevat, voivat myös kirjoittaa ylioppilaiksi Kuninkaanhaan lukiosta.
Satakunnan Kansa 2.10.2007
Mielestäni sanojen opiskelevat ja voivat välissä ei pitäisi olla pilkkua. Mitä mieltä muut ovat?
Satakunnan Kansa 2.10.2007
Mielestäni sanojen opiskelevat ja voivat välissä ei pitäisi olla pilkkua. Mitä mieltä muut ovat?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Pilkun käyttö vastaavissa paikoissa on kuitenkin saanut jo epidemiaa muistuttavat mittasuhteet, jopa ammatikseen kirjoittavien keskuudessa.
Huoh!
Tuollainen ehkä selittyy outona ”taukopilkutuksena”, jossa tekstiin pannaan pilkku silloin, kun puheessa vedettäisiin henkeä ja pidettäisiin sen takia pieni tauko. Toinen vaihtoehto on, että pilkku kuvaa kirjoittajan pitämää taukoa, kenties ajatuksen katkeamista. Tässähän ei selitykseksi oikein voi ottaa mitään vierasta esikuvaakaan.
Virke muuten _voitaisiin_ tulkita myös oikein pilkutetuksi, mutta silloin pitäisi ajatella, että on käytetty monikon 3. persoonassa olevaa predikaattia ilman subjektia (mikä on mahdollista joskin harvinaista) ja että on rinnastettu lauseet pelkällä pilkulla (mikä ei yleensä ole hyvää tyyliä, vaikka kielenhuolto nykyisin suhtautuukin silloin oudon sallivasti). Jäsennys olisi:
Tämä merkitsee myös sitä, että [he] Kuninkaanhaan lukiossa jo opiskelevat, [ja] [he]voivat myös kirjoittaa ylioppilaiksi Kuninkaanhaan lukiosta.
(Tähän voi sijoittaa vapaavalintaisen määrän hymiöitä, virniöitä ja irviöitä.)