Moi,
Jos esim. sunnuntaina paistan uunissa hirveen määrän lihaa esim. 7 kiloa, ja sitten teen vaikka risottoa aika ison satsin, ja tarkoituksena olisi siis syödä nämä kaikki ruoat viikon aikana, niin onko nämä tavarat vielä syötävässä kunnossa esim. 6 päivän päästä lauantaina? Jos ei ole, niin montako päivää säilyy joku lihaköntti, entäs riisi-, makaroni- tai perunapohjainen sötkötys?
Apu olis suuresti tarpeen!
Miten kokattu ruoka säilyy jääkaapissa?
6
4421
Vastaukset 6
- potari
..ei tainnu nyt tulla ihan oikealle osastolle tämä kyssäri :)
- tinatsu
Kyllä ruoka sen viikon säilyy, jos sulla on hyvä jääkaappi, kork. 4 celciusta lämpöä.Ja aina voi haistella ja katsoa ulkonäköä.Ja muistaa sit lämmittää yli 65 c.
- potari
Okei, täytyy varmaan laittaa lämpömittari jääkaappiin ja kattoa paljon siellä asteita, kiitti!
- säilöäjä
avaa jääkaapin ovi ja pane sinne ruoka tiiviissä muovipussissa (minigrip). Sulje ovi. Käytä tarvittaessasi.
- on eri asia
kuin ruokien säilyttäminen ja säilyminen jääkaapissa.
- pottunenä
Ruoka säilyy siinä missä eineksetkin, kunhan käsittelet niitä oikein.
Eli kunnollinen kypsennys ja jäähdytys niin pian kuin mahdollista. Sitten säilytys tiiviissä rasiassa tai muovipussissa.
Jääkaapin lämpötilan pitää olla myös alle 5 astetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 591190
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust571118Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍1151047Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,7960- 96940
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.5775Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista27731Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it192686- 71659
- 73627