Latvian S-loput?

Höperehtijä

Mistä tuo juontuu, siis se ainakin erisnimien loppuun laitettava s-kirjain?

3

529

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lutvialainen
    • Ihmettelemäsi s-loppu on useimmissa tapauksissa yksikön nominatiivin sijapääte, ja tässä asiassa latvia heijastaa indoeurooppalaisten kielten vanhaa käytäntöä. Vrt. vanhassa kreikassa tavalliseen yksikön nominatiivin -os-loppuun ja latinan vastaavaan -us-loppuun ja muihin -s-loppuihin (jonka kirjoitusjärjestelmä osittain piilottaa, mutta esim. sanoissa pax, lex, lux loppu-x edustaa yhdistelmää ks, jonka s on vain yksikön nominatiivin sijapääte eikä esiinny muissa sijoissa). Latvia on muutenkin vanhakantainen kieli.

      Se, että latviassa lisätään -s myös vieraiden nimien loppuun, johtuu kielen järjestelmässä: koska kielessä on elävä nominien sijataivutus, täytyy vieraat nimetkin mukauttaa siihen latviaa puhuttaessa. Niinpä yksikön nominatiivissakin tarvitaan pääte.

      • Tasmander

        Latvian s-loppuiset sanat ovat useimmiten suvultaan maskuliineja. Pieni ryhmä feminiinin substantiiveja päättyy s:ään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      676
      2552
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      31
      1276
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      109
      1168
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      12
      1105
    5. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      93
      955
    6. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      104
      925
    7. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      39
      877
    8. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      101
      873
    9. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      769
    10. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      64
      751
    Aihe