Sain käyttööni vanhan leipäkoneen merkkiä Nordica kotileipuri Funai, jonka ohjekirja on hukassa. Olisiko jollain vielä kätköissä tuollaisen leipäkoneen perusohjetta (eli missä suhteessa aineita laitetaan)? Paljon leipäkoneohjeita olen jo netistä löytänytkin, mutta nyt kiinnostaisi tuon kyseisen laitteen vaatimat suhteet. Paljon kiitoksia jo etukäteen! :)
Nordica kotileipuri leipäkoneen perusohje
5
5627
Vastaukset
Mikäli koneesi on sitä Tähtien sodan R2D2:ta muistuttavaa mallia se on aika herkkä hiivan ja nesteen määrille sekä jauhojen laadulle. Eli omien jauhomerkkien suhteen kannattaa tehdä testejä.Eri karkeutta olevilla jauhoilla tulee vaihtelevia tuloksia.Joskus tulos vaihtelee vakioaineillakin.
Perusohje on omassa koneessani:
6 dl hiivaleipäjauhoja
1 dl ruisjauhoja
3 dl vettä
1/3 palaa tuorehiivaa
suolaa maun mukaan 1/2-1 tl
öljyä 1-3 rkl
Ruisjauhot voi korvata kaurahiutaleilla tai ohrajauholla, lisäksi voi panna hiukan siemeniä. Nesteenä käyvät myös piimä tai maito.
Onnea ja menestystä kokeiluihin!- Hanna
Joo, se on juuri tuo R2D2. :D Kiitos paljon neuvoista, pitää kokeilla tuota kun kerkiää.
- Idefix cogito
Hanna kirjoitti:
Joo, se on juuri tuo R2D2. :D Kiitos paljon neuvoista, pitää kokeilla tuota kun kerkiää.
Vielä jos jostain keksit, miten tuota ajastinta käytetään, säästän 3 EUR per leipä.
- leipää =)
Idefix cogito kirjoitti:
Vielä jos jostain keksit, miten tuota ajastinta käytetään, säästän 3 EUR per leipä.
taitaa toimia tuo ajastin niin että siihen vain laitetaan kellonaika milloin halutaan että leipä on valmis.
Ennen tätä tietenkin pitää asettaa kello oikeaan aikaan painamalla KELLO -näppäintä.
Sitten vain Timer Set nappia, siihen kellonaika jolloin leivän pitäsi olla valmis ja sitten timer set nappia uudestaan.
- KooKoo57
Mullon sama kone, löytyi tallinperiltä!
Yli 20 vee vanha, ja lähti ruksuttamaan kertalaakista pesun jälkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....2129830Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen504597Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1304090Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1143969- 2103753
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik453087Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL172281Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle
Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos1571633Mihin rakastuin sinussa?
Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its991580Nuoret pois politiikasta!
Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!31552