Kysyisin: Olen lähdössä asuntoautolla lähes puoleksi vuodeksi maailmalle. Miten on syytä menetellä reseptilääkkeiden kanssa, kun niitä ei ymmärtääkseni saa kerralla niin paljon, että riittäisi koko matkan ajaksi.
Lääkitys
4
418
Vastaukset
Apteekki taitaa antaa vain 3kk kerralla. Koska haluat pidemmäksi aikaa lienee syytä poiketa KELAn toimistossa. Heillä ei liene syytä evätä suurempaa määrää jos siihen on hyvä syy.
Saatat tietysti saada apteekistakin mutta kelakorvaukset taitaa jäädä saamatta suoraan. Nekin taitaa saada anomalla suoraan KELAlta, joten todellista ongelmaa ei liene varsinkaan jos lääkitys ei sisällä kovasti huumaavia lääkkeitä.- kipeä itsekin
Karvanaamarin ohje on oikea. Täsemennyksenä vielä:
lääkkeet voi siis ostaa, mutta lääkekorvauksen saa 3kk:n erästä. Seuraavan 3kk:n satsin apteekki myy, mutta korvaus on haettava KELA:lta, jonka voi siis tehdä jo ennen matkaa.
Yli 1kk:n oleskelua varten on haettava KELA:tä päätös sairasvakuutuksen voimassa olemiseksi (Lomake Y39).
- Matkan ajaksi
Kiitokset. Kiva kun joskus saa asiallisiakin kommentteja.
Siis tosinsanoen ei tarvitse tulla välttämättä kotiin 3 kk:n jälkeen ´hakemaan´ lääkkeitä. Kolmesta kuukaudesta olinkin tietoinen, mutta ylimenevä on siis järjesteltävissä Kelan kautta.
Kiitokset!!!Unohtui tuolla aiemmin sanoa, että kannattaa myös hakea Kelasta Eurooppalainen sairaanhoitokortti jos ei vielä ole. Sillä saa ainakin lähes joka EU-maassa saman hoidon samaan hintaan kuin asukaskin. Saattaa olla hyödyllinen eikä maksa mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271974
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001720Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571360Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?771334Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311028Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51933Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47926Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 109863
- 73856