kaikki muijat aina ihmettelee

mies21-

tuntuu että se on joku ihme kun sanon muijille että en juo viinaa ja kaikkia muita sotkuja.enkä polta tupakkaa enkä ole koskaan polttanut koska siinä ei ole mitään järkeä kaikki rahat menee ihan turhaan vaan johonkin savun imemiseen mistä ei mene kuin terveys.tuntuu että täällä kaikki naiset on melkein jotain alkoholisteja kun niitten juttuja kuuntelee.minä en ymmärrä miksi pitää joka viikko vähintään kerran olla ihan turpa täynnä ja sitten voivotellaan krapulaa.minä en luottaisi sellaiseen naiseen joka kävisi joka viikko jossain baareissa enkä jaksaisi katsella sellaista touhua.minä en ymmärrä miksi sitä paska viina litkua pitää juoda onko se niin hyvää ennemmin juon simaa

11

1601

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minäkään en käytä mitään.

    • eräs tyyppi

      Jos kirjoituksesi tarkoituksesi on ihemetellä miksi sinua pidetään tyhmänä tämän takia, niin minä sen nyt kerron sinulle.

      Olet ääripään ihminen tai ainakin annat sellaisen kuvan itsestäsi. Ääripään ihmisenä sinä uskot omaan kantaasi ja pidät toisten näkemystä oletusarvoisesti vääränä. Ongelma on siinä että vaikka olisitkin oikeassa et suhtaudu kunnioittavasti toisten arvomaailmaa ja sitä myötä toisia kohtaan. Sen näkee tuosta tekstistäsi.

      Etenkin jos et ole ikinä vihaamiasi asioita kokeillut, siis muuta kun maistanut yhden sipauksen tai hönkäyksen... niin silloin olet totaalinen idiootti, joka tuomitsee vailla omakohtaista tietoa. Olet myös pelkuri sillä perusteella et uskaltanut ottaa asiasta selvää.

      Jos et halua kyseisiin aineisiin koskea se on ok... Mutta siinä vaiheessa kun tuollainen tekopyhä paska puskee sinusta esiin, niin se aiheuttaa vähintäänkin ihmetystä, suuremmalla todennäköisyydellä paheksuntaa.

      Maailmassa on hyvin paljon erilaisia asioita ja valintoja. Yleinen harhaluulo on että niitä valintoja vihataan tai arvostetaan eniten. Totuus on kuitenkin että lopullinen arvostus tai viha tulee heikkoiudesta, vahvuudesta ja kunnioituksesta. Se että tuomitset ilman omaa /tarvittavaa tietämystä on heikkoutta höystettynä kunnioituksen puutteella ja siksi sinä olet tämän asian osalta huonossa valossa muiden silmissä.

      Seuraavan kerran kun joku "ihmettelee" tätä asiaa sinun osalta, sinun kannattaa opetella sanomaan pelkästään "se ei ole mun juttu", eikä muuta ellei toisin kysytä... Ei mitään moralisoivaa fiksut ei juo ja muuta terveyspaskaa.

      Nyt minäkin joudun pidättelemään itseäni etten hauku sinua joka lauseessa munattomaksi, kitiseväksi moralistiksi, vaikka itse olenkin "normaali, kiltti ja melko raitis ihminen" :-)

      • ... seli

        Asiahan on niin, että tupakoiminen ja alkoholin käyttö on jokaisen oma, henkilökohtainen valinta. Sitä ei tarvitse perustella. Ainoa, jota tarvitsee, on kärsiä mahdolliset seuraukset, kuten tupakoinnista aiheutuva syöpä, alkoholista aiheutuvat maksasairaudet, jne.

        Itse olen satunnaiskäyttäjä, eli joskus juon yhden tai kaksi olutta saunan tms. yhteydessä. Se riittää minulle. Jos joku juo päänsä täyteen ja aivonsa narikkaan, se on oma valinta.

        Mutta yksi asia vituttaa eniten. Se, että tupakoimattomuuttaan tai alkoholin käyttöä pitää perustella ?! Monesti vain on niin, että ne alkoholin viikottaiset (suur)käyttäjät suhtautuvat kielteisesti raittiisiin ihmisiin.

        Toisin sanoin, pata kattilaa soimaa, musta kylki kummallakin. Että näin...


    • lp3456

      Viikonloput selvänä ja ilman tupakkaa on yksin aika ikävä olla. Yksinäisyys ei ole helppoa ja sen takia eletään viikosta toiseen tuolla tavalla. Jos liikkuu sellaisissa piireissä missä oma valintaa ei hyväksytä niin on aika hankala löytää kumppania.

      • niinpäniin.

        Minulla ei ole mitään syytä olla viikonloppuisin selvinpäin. Tosin pidän kohtuuden juomingeissa joten krapulakaan ei puske pahemmin esille. Otan muutaman, pidän hauskaa tuttujen ja tuntemattomien kanssa. Jos joku pikkunörtti pitää minua alkoholistina niin aivan sama.


    • mies21-

      juoppoja on täällä suurin osa noin tyhmistä jutuista lukien mutta onneksi minun ei tarvitse tommosia katsella vaikka ällöttää katsella kaduilla kadulle kusentelevia ja oksentelevia juoppoja.juokaa sitten sitä litku paskaa kun on niin hyvää ja tuhotkaa keuhkot paska tupakalla.loppu

    • mies21-

      kun joku kahju mikä suuttui heti minun jutuistani sanoi että kun en ole maistanut niitä paska viinoja ja tupakkaa niin olen ihan tarpeeksi maistanut tilkan lasissa ja kyllä maistuu paskalle.taitaa vaan tupakoitsijoita vituttaa kun itse on koukussa ja ei pääse irti ja sitten alkaa heti vittuilemaan muille

    • mies21-

      olet ainoa järkevä tässä kirjoitus joukossa

    • on käymällä

      valmistettua ja sisältää hieman alkoholia.

      Mutta kun nämä avauksesi luki niin ei jäänyt ainakaan epäselväksi, miksi sinulla ei ole tyttöystävää, niin paha pakkomielle tuo toisten juominen ja tupakointi tuntuu sinulle olevan.

      (Niin ja itse en muuten juo enkä polta, eli älä ala huutaa siitä.)

      • mies21-

        sinä et kuule minun elämästä tiedä mitään joten älä ala tommosta paskaa kirjottamaan mistä et tiedä


    • Bela

      Henk. koht. en pidä alkoholisteista enkä raittiista. Jokainen ihminen tekee kuitenkin omat valintansa, eikä makuasioista voi kiistellä.
      Kaikkea kannattaa kuitenkin kerran kokeilla. Ja jos et ikinä ole ollut humalassa, et tiedä minkälaista se on, eikä sinulla pitäisi olla varaa tuomita toisia. En mäkään sua jaksais kattella kauaa.

      Ja kyllä, punaviini on hyvää :) Viina ei niinkään.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1718
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      65
      1318
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      119
      1108
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      105
      974
    5. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      360
      940
    6. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      827
    7. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      228
      775
    8. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      120
      765
    9. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      61
      695
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      103
      666
    11. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      13
      634
    12. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      307
      625
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      114
      596
    14. 41
      551
    15. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      52
      538
    16. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      87
      502
    17. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      501
    18. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      40
      500
    19. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      85
      498
    20. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      491
    Aihe