Talvipäivää!
Yle kertoo uutisissaan esivaalien etenemisestä Yhdysvalloissa. Nyt tuntuu vuorossa olevan 'South Carolina'. Sekä radio että televisio unohtavat järjestelmällisesti suomenkielisen etelä-sanan ja sitä mukaa kyseisen osavaltion selvän nimen 'Etelä-Carolina'. Sääli äidinkieltämme!
Yle kertoo uutisissaan esivaalien etenemisestä Yhdysvalloissa. Nyt tuntuu vuorossa olevan 'South Carolina'. Sekä radio että televisio unohtavat järjestelmällisesti suomenkielisen etelä-sanan ja sitä mukaa kyseisen osavaltion selvän nimen 'Etelä-Carolina'. Sääli äidinkieltämme!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Teksas taitaa olla nykyisin melkeinpä luvallisesti Texas.
Milloinkahan Kaliforniasta tulee oikeasti California? Sitähän tuo osavaltio monenkin teksteissä on jo tänä päivänä.
Hawaii on nimi, jota suomalaiset eivät sentään osaa käyttää. Hyväksytty suomalainen muoto Havaiji ei suinkaan kelpaa sekään. Niinpä sekakielinen sekamielinen suomalainen kirjoittaa luontevasti ja mielestään fiksusti 'Hawaiji'.
Päivän HS, sivu B1, kaksi ingressiä:
»Pohjois-Carolina on presidentin valinnassa sivustakatsojan roolissa”
»Naapuri Etelä-Carolina on kansakunnan huomion keskipisteenä»
Saa nähdä, milloin North ja South jylläävät Sanomissakin...
Päivän HS, sivu B1:
"Evankelikaalisten tukema Huckabee hävisi niukasti Etelä-Carolinassa."
Osavaltion nimestä voimme toki pointsit antaa, mutta mikä on evankelikaalinen?
Kenties, kenties. Sana tökki minunkin silmääni.
Ei kannattaisi käyttää sivistyssanoja, jos ei osaa, varsinkaan silloin, kun arvostelee muita sivistyssanojen käytöstä.
Katsopa sivistyssanakirjasta selitys sekä sanalle "evankelikaalinen" että sanalle "translitteraatio". Jälkimmäistä käytit päin seiniä, edellistä taas ihmettelemäsi lähde käytti oikein. Evankelikaalinen on eri asia kuin evankelinen. Jos sinulla ei ole tarpeeksi tuoretta ja laajaa sivistyssanakirjaa, ks. esim.
http://www.uskonnot.fi/uskonnot/view?religionId=18
Väärissä yhteyksissä käytettyjen sivistyssanojen havainnointi on hauska harrastus! "Sain innovaation", selitti naapurin mies lähdettyään lauantaina mattoja tomuttamaan. "Kollageenipuseroksi" kutsui puolestaan kummitäti erästä amerikkalaiskoululaisille tyypillistä paitamallia.
Ja niin edelleen!
Muistanpa itsekin, kun tanssilattialla nuorna miehenä kehuskelin viehkeän partnerin kiihkeää hengitystä tokaisemalla, että "neidilläpä on mahtava perspiraatio". Neiti olikin joko filologian tai fysiologian opiskelija, ja tiesi, että perspiraatio tarkoittaa hien eritystä. Pakit tuli - litsarilta sentään säästyin.
Tarkoitus oli kehaista neitokaisen sensuelliä respiraatiota, siis hengitystä.
”Kersandin ei dule käyddää sivisdyssanoja, kun ei dunne bodaniikkaa.”
(Nikke Pärmi, viime sotien originelli, sanavalmis ja erikoisesta puhetavastaan tunnettu rintamakomentaja – kuultuaan erään kersantin nimittelevän alaistaan sotamiestä kameliksi. Pärmi käytti mielellään sivistyssanoja väärässä merkityksessä aivan tahallaan.)
Otsikkosi ei kertonut sisällöstä, niinpä tuli tehtyä saman aiheen uusi otsikko.
Ehkä ne mahtuu molemmat?