että miksi niin moni mies (toki moni nainenkin) pelkää niin kovasti näyttää niitä aitoja tunteitaan? Miksi rakkaus ja aito läheisyys pelottaa? Onko kyse itsesuojelusta vai epävarmuudesta? Iltapähkinä purtavaksi :)
Mietin tässä..
24
1265
Vastaukset
- Wastaaja
Näytin tunteeni kerran kännissä mutta aamulla sitten hävetti.
- kortteja
on vaan yksi ja aikaa pelata se 80 vuotta, niin kyllähän se laittaa miettimään missä kohtaa sen pelaa.
- vänkyrä-nainen
Moni tuntuu ajattelevan et heillä on koko korttipakallinen kortteja kädessään, mut harvoila se oikeesti noin on.
vänkyrä-nainen kirjoitti:
Moni tuntuu ajattelevan et heillä on koko korttipakallinen kortteja kädessään, mut harvoila se oikeesti noin on.
Nainen pistää jalat ristiin niin johan tippuu ässät hihasta...siis normijätkällä. Onneks en oo.
- vänkyrä-nainen
Richartti kirjoitti:
Nainen pistää jalat ristiin niin johan tippuu ässät hihasta...siis normijätkällä. Onneks en oo.
Onneks mäkään en oo ihan norminainen. Mulla on jokereita kahdesta pakasta...Rakkauden takia voi joutua joskus ottaman kovat aseet käyttöön :D
Kukaan ei nyt mene paljastamaan tätä asiaa naisille. Ihan turhaa kertoa, te tiedätte kyllä mitä siitä seuraa. :)
- Komppimies
Palstan juoruämmät Fredu&Sumi ei osaa pitää suutaan kiinni
- Papeete1
Edes mulle. Mä en varmasti kerro kenellekkään :)
- BlackKitten
Huii..nyt taisin säikäyttää ukot :D
tai siis näyttää mitä se solidaarisuus oikeasti on. Jotta sovittu, mä en kerro niille enää mitään.
- Papeete1
En nyt tiedä pelkäänkö näyttää mutta vastaanotto/käsittely on yleensä sellaista ettei paljoa kannata antaa aseita vihollisten käsiin :D
- Niitä aitoja
tunteita pitäisi kai ensiksi ollakin. Kun niitä on ollut, ei ole ymmärretty sanoja, millä olen ne ilmaissut. Ajanhukkaa ladella niitä loppuunkuluneita sanoja, jotka ovat aikojen saatossa menettäneet merkityksensä.
Mietin juuri nyt, että jos jotain kohtaa niitä olisi niin miten kertoisin sen. Jotenkin niin, että "Haluaisin elää Sinua kauemmin...".- BlackKitten
millä epäselvillä sanoilla olet asian ilmaissut?
Juuri tätä tarkoitin.....Ja oletuksena oli kun ketjua aloitin, että niitä aitoja tunteita jotakuta kohtaan olisi.
Naiset haluu välillä kuulla jopa niitä loppuunkuluneita fraaseja, jos ne tulevat oikean ihmisen suusta. Ei aina tarvitse olla niin originelli..
Ja tota sun viimestä lausetta en kovin hyvin ymmärtänyt?Oli aika outo mielestäni. Toisinkin voisi muotoilla : "Haluan että kuolet ennen minua " - Syy on
BlackKitten kirjoitti:
millä epäselvillä sanoilla olet asian ilmaissut?
Juuri tätä tarkoitin.....Ja oletuksena oli kun ketjua aloitin, että niitä aitoja tunteita jotakuta kohtaan olisi.
Naiset haluu välillä kuulla jopa niitä loppuunkuluneita fraaseja, jos ne tulevat oikean ihmisen suusta. Ei aina tarvitse olla niin originelli..
Ja tota sun viimestä lausetta en kovin hyvin ymmärtänyt?Oli aika outo mielestäni. Toisinkin voisi muotoilla : "Haluan että kuolet ennen minua "yksinkertainen sanavalinnassani. En pidä sanasta kuolema missään muodossa. Se ei oikeastaan tarkoita mitään. Siksi se "Elää".
Sitä juuri tarkoitin. Jos jotakuta niitä tunteita olisi, haluaisin säästä sen tunteiden kohteen surulta. Tuntisin sitä mieluummin itse kuin että antaisin toisen surra minua.
... niitä tunteita ei ole tai ne ovat niin vaimeita ettei niitä mitenkään korostetusti sitten tarvi edes näyttää.
Samoin suuri osa tunteista on ainakin minulle hyvin yksityisiä... Tänään viimeksi kelailin juttuja työpaikalla eikä kyllä missään nimessä käynyt mielessäkään alkaa avautua työkavereille vaikka niistä liikutuksenhetkistä joita koin ajatellessani eräitä ihmisiä.
Sitten on niitä tilanteita joissa yksinkertaisesti punnitsee sitä mitä kertominen merkitsee kohteelle. Pelkää reaktiota tai seurauksia. Itse olen päätymässä tilaan jossa en kerro melkoisen syvää ihastustani eräälle henkilölle. Osaan mieltää pitkälti miten asiat tulisivat menemään "parhaassakin" tapauksessa. En tahdo sinne. Järki sotii kertomista vastaan.
Sitten se mitä jää jäljelle kun edelliset on käyty läpi... sen voin sitten tunteina ilmaista eteenpäin kun on jotain mitä ilmaista ja joku jolle ilmaista.
Minä ilmaisen kyllä tunteita sitten kun sen aika on. Niillä on ällistyttävä voima :)mieltä, että tyhjyyden tunnekin on tunne ja senkin voi näyttää =)
- jos mies
pitää naisesta nii sitä ei tarvi näyttää vaan naisen tarvii lukea ajatuksia? Nainen taitaa vaan ottaa ja lähteä lätkimään kun mitään vastakaikua ei tule.
- vili
pelota...en niitä tarvitse. kyse on siitä saat pari hyvää asiaa, mutta sata paskaa juttua tulee kaupanpäälle. parisuhde on aika paskadiili
- sattunut...
Vain huono käsi...
Toisilla onnistuu...
Elämä on... - vili
sattunut... kirjoitti:
Vain huono käsi...
Toisilla onnistuu...
Elämä on...huonosta kädestä, jos peli on perseestä
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad1001753- 591150
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että4401117- 1701043
- 58821
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän130804- 84753
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä47741- 51708
- 57671