englannin käännösapua

norppa84

Hei!
Kaikki englannin kielen taiturit huom..! Jos tekstissä lukee, että "..using all possible means of preventing any sudden shock to the opinions of the poor." Niin, tarkoitetaanko tuossa, että halutaan estää äkillistä järkytystä köyhien mielipiteissä vai estää äkillistä järkytystä mielipiteissä koskien köyhiä...? Kiitos, jos voitte auttaa minua tässä pulmassa. :)

4

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on käännös

      "käyttäen kaikkea mahdollista keinoa minkä tahansa äkillisen järkytyksen ehkäisemiseksi mielipiteisiin köyhistä"

    • Periaatteessa ”mielipide X:stä” voi englanniksi olla ”opinion of X”, ”opinion about X” tai ”opinion on X”, joten teoriassa tässä voi olla kaksitulkintaisuutta. Normaalisti lause- tai asiayhteys poistaa kaksitulkintaisuuden. Kun tässä kirjoittajalla olisi ollut mahdollisuus käyttää yksiselitteistä prepositiota ”about”, niin hän oletettavasti on tarkoittanut köyhiä koskevia mielipiteitä eikä köyhien mielipiteitää – tai sitten hän on halunnut kirjoittaa epäselvästi.

      Ongelmaksi muodostuukin, missä joku on noin kirjoittanut ja miksi. Asiayhteydestä luultavasti selviäisi, mitä on tarkoitettu.

      Jos mieleesi tuli kirjoittaa ”mielipiteissä koskien köyhiä” ja olet kääntämässä englannista suomeen, sinulta on tainnut unohtua kääntämisen ensimmäinen edellytys: kohdekielen hallinta.

    • ...käytäen kaikkia mahdollisia keinoja estääkseen köyhiä koskevien mielipideiden kaikki äkilliset muutokset...

      • arvuutella

        Missa kohtaa lausetta on "sudden changes" = akilliset muutokset?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      558
      1874
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      917
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      89
      904
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      816
    5. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      739
    6. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      737
    7. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      715
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      68
      705
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      74
      658
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      543
    Aihe