Meidän 2,5v on allerginen vehnälle, rukiille,ohralle,lehmänmaidolle, munalle, broitsulle, kalalle ym ym lista on pitkä onneksi tämän ikäiselle löytää netistä helposti hyviä ruoka/leivos ohjeita.
Myös 6kk lapsemme on ainakin vilja ja lehmänmaito allerginen. Olisiko kellään antaa vinkkejä mistä löydän vauvalle gluteenittomia ja maidottomia velli, puuro ja muita ruokaohjeita? Olisin tosi kiitollinen jos muutamankin linkin saisin :-)
Allergia
2
316
Vastaukset 2
- ja maidottomia on
ainakin maissi- ja riisivelli, teet vaan maissi- ja riisijauhosta löysää velliä veteen keitettynä. Maissijauhoon kannattaa aluksi sekoittaa riisiä, on vähän ronskin makuista. Perunavelli saattaaa toimia myös, eli keitetty peruna kuivana ihan pehmoiseksi muusiksi tehosekoittimessa ja sitten siihen vettä sekaan.
- riisipuuro/velli
Noin pienelle ei isoja määriä aamupuuroa/velliä tarvi tehdä. Siksi olen havainnut kaikista kätevimmäksi vaihtoehdoksi meidän maito/vilja-allergikolle kaupan riisihiutalepuuron.
Muksulla on erinomainen paketti, kovin helppo ja nopea valmistaa. Keitä vesi, kaada lautaselle, sekoita tarpeellinen määrä hiutaleita ja syötä.
Joku käy kitisemään, että tulee kalliiksi nuo valmiit puurohiutaleet, mutta aika kalliiksi tulee pienelle tehdä muutama desi puuroa, josta se syö kerralla ehkä puoli desiä. Pienempää määrää tuskin kattilassa voi tehdäkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid1551037En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44707Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.127651Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi23638- 43617
- 67605
Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää160565Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal51547Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni34544Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34518