missä

olette aloittaneet antamaan esim. omenan paloja?
1492
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Omenaa, porkkanaa tms. kovaa annan kokonaisena vasta yli 3-vuotiaalle. Syynä tähän on pelko lapsen tukehtumisesta. Olen ollut paikalla kun pieni meinasi tukehtua omenanpalaan. Oli kamala kokemus.Myöhemmin luin muistaakseni Hesarin kuukausiliitteestä patologin haastattelun, jossa hän kertoi että pikkulasten avaaminen on aina hätkähdyttävä kokemus. Kertoi pienestä joka oli tukehtunut porkkananpalaan. Sanoi, että oma poika oli tuolloin juuri saman ikäinen ja heillä loppui silloin porkkanan narskuttelu. En muista minkä ikäisestä lapsesta oli kyse, mutta arviolta parivuotiaasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaiheessa kirjoitti:

olette aloittaneet antamaan esim. omenan paloja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu