Pullan säilyvyys...

???

Moikka.

Olen tässä itsekseni miettinyt sellaista, että miksiköhön pulla säilyy huoneen lämmössä. Siis jos ajatellaan,niin siinähän on maitoa niin miksi se säilyy ilman kylmäsäilytystä? Oisko kenelläkään hyviä ideoita?

Mukavaa syksyä kaikille...

5

8650

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kkkkkkkkkkk

      ... jos miettisit myös miten säilyvät huoneen lämmössä:

      Maitosuklaa
      Kermatoffee
      Pasta (siinä on kananmunaa)
      Muffinit (munia, margariiniä)
      Marjapiirakat ( munia, maitoa tms. rasvaa)

      ja onhan noita muitakin, mytta en ny heti muista

    • meillä...

      Meillä ainakin tuoretta kotona leivottua pullaa syödään esim. 2-3 päivän kuluttua leipomisesta.

      Kyllä se kokemukseni mukaan säilyy. En tiedä johtuuko sokerin runsaasta määrästä vai mikä .. minusta pulla on yksi niistä leivonnaisista, jotka eivät kärsi siitä, jos ovat päivän tai pari seisomassa syömättä. Mutta itse kyllä aina teen niin, että laitan pullan pakastuspussiin, vaikken siis pakastaisikaan sitä. Koska pussissa se säilyy pehmeänä. En säilyttäisi pullaa huoneenlämmössä ilman mitään pussia, saattaisi vähän kovettua tai kuivettua sellainen pulla!

      • Anonyymi

        3 peltiä pullaa,jos kohta en mee nukkumaan,aamulla ei mitään,jätin pöydälle 2 liinan alle,jos huom.pussitta,oli yks neuvo,köyhän sinkku jyrkin elämän ilot kiitos


    • että---

      Pulla säilyy ilman kylmäsäilytystä, koska tuotteen kosteusprosentti on riittävän alhainen ja se on paistettu tuote. Myös kuiva pinta suojaa tuotetta ja tietysti sokeri tai suola suojaa jonkin verran. Tosin kyllä pullakin voi homehtua, jos sitä säilytetään pitempään ja se ei päässe kuivumaan (edellyttää siis, että ilmassa on homeitiöitä, joskus aivan tuore pulla tai leipä voi homehtua nopeastikin, parissa päivässä).

      Kyllähän maitojauhekin säilyy huoneenlämmössä vaika kuinka pitkää, koska se on suhteellisen kuivaa. Yleensä mitä kosteampi tuote, sen nopeammin se pilaantuu, jos siinä on mikrobeille sopivaa ravintoa.

    • Leivät, pullat ja paistettavat leivonnaiset yleensäkin kypsyvät noin 98C loppulämpötilaan, joten niiden sisälle ei jää lisääntymiskykyisiä bakteereja. Pinta on sen verran kuiva, ettei siinäkään bakteerit elä. Pilaantumismekanismiksi jäävät kuivuminen ja homehtuminen.

      Jos pulla on pakattu homeettomassa tilassa ilmatiiviseen astiaan tai pussiin niin se säilyy pitkään huoneenlämmössä. Itse ostin noin kuukausi ennen joulua italialaisen panettonen, joka oli pakattu leipomossa tiiviiseen kääreeseen ja ilmatiiviiseen peltipurkkiin. Se oli jouluna aivan tuore vaikka säilytin huoneen lämmössä. Katsoin parasta ennen päivää, joka oli toukokuussa 2025 eli noin puoli vuotta leipomisesta. Ja tämä kaikki huoneen lämmössä ja täysin ilman lisäaineita. Salaisuus on ilmatiivis pakkaaminen, joka estää kuivumisen ja homeiden hyökkäykset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      98
      3413
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      3107
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      434
      2614
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      80
      2403
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2343
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      96
      2076
    7. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      40
      2056
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      21
      1679
    9. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1676
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      40
      1634
    Aihe