Multa tarttuu

magneettiin..

Kuivan mullan päälle kun laittaa magneetin, niin reilunkokoinen rinkula jää magneettiin kiinni..

Kysyisin, että onko tämä yleistä eli esiintyykö maaperän mullassa aina rauta/nikkeli malmi "hiukkasia" ilman sen suurempaa syytä?

2

1759

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fet1

      Aika outoa huomata, että tällaisella saitilla kun esittää ydinkritiikkiä niin saa perskärpäsenä HET setin jonkun muka "miljardi vuotta" ydinsbeksuna palloilleelta. Mutta kun kysyt tällaista perusgeologiaa, niin on nää "lukuisat keinogeologit" kun tykin nielleet . Hiljaa kun Hamina aamupahoinvoivana.

      Eli ei olla vaan OSATTU! No onneksi tältä tontiltani lohkee jopa tällaiseen, joka saa proffat hiljenemään. Eli tunnet käsitteen "järvimalmi"?

      Tarkoittaa sitä, että maaperässä on bakteerikantoja, jotka elävät hapettamalla vesiin liuonneet rauta-atomit ruosteeksi. Ja tällaista sakkaa löytyy sitten soista ja järviemme pohjilta, jopa kunnioitettavia määriä.

      Eli sun peltomultasi on tällaisten bakteeripopulaatioiden "kuonaamaa". Voidaan karkeasti heittää, että tuollaiset mm. meren/järvienpohjien liejuikkojen sisältämät rikastumiskerrokset voivat yllättävän helposti olla jopa yli 10% rautapitoisuuksiin päässeitä. Eikä SILTI ole kyse kaivuumielessä kannattavasta rautamalmiosta!

      Sitä taas, että miksei edes tällaiseen saittiin osu OIKEITA osaajia, vaan noita ydinlobbariuteensa mataavia keino sellaisia voit toki kysyä. Mutta perussyy on siinä, että tällaisten saittien ydinrahavetoisten poliisimiliisistöjen ÄÖ ei KERTAKAIKKIAAN riitä muuhun kuin silkkaan suunpieksentään ydinmahakkaitten orjuuttamina palkkarenkeinä. Tältäpohjalta.

      HEI, niin ja kule jos haluat lisäverrokia aiheesta, niin kyllä TÄÄLTÄ lohkee!

    • bergsman

      Kun täällä on noita paatoksellisia saarnoja, keksityillä "tieteellisillä" termeillä höystettynä, niin ei jaksa lukea lävitse.
      Vahingossa jää asialliset puheenvuorotkin huomaamatta.
      Rautaa (Fe) on maankuoresta n 5,6%, eli sitä liukenee vesiin ja rikastuu maahan (multaan,maalajeihin) ja järvien ja soiden pohjiin.
      Jos laitat ne hiukkaset paperille ja alta ohjailet magneetilla voit erotella sen raudan. Nikkeli joka on myös ferromagneettista on paljon harvinaisempaa (n75ppm maankuoressa)ts on todennäköisempää, että hiukkaset ovat rautaa, kuin nikkeliä, jos olisi niin, että olisivat nikkeliä niin äkkiä vaan valtausta tekemään :-)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3487
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      134
      1889
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      300
      1629
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      80
      1472
    5. 78
      1461
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1176
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1150
    8. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      71
      1041
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1031
    10. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      1007
    Aihe