Käyttekö koskaan juhlimassa kaupungilla, vaikka omissa porukoissanne tai ravintoloissa öisin/iltaisin? Vai pysyttekö visusti vain omissa piireissänne, keskenänne järjestetyissä tapahtumissa?
Kuunteletteko raskaampaa musiikkia juuri muuna, kuin kristillisenä versiona? Missä menee raja millaista musiikkia suostutte kuuntelemaan?
tyhmiä kysymyksiä
5
181
Vastaukset
musiikin sijasta RAKKAAMPPAA musiikkia, joka kertoo Jeesukseta ja taivaasta, ja paljon muusta näihin perus teemoihin liittyen!
- henkilökohtaisesti..
en kaikkien puolesta. Eli en käy kaupungilla juhlimassa, miksi kävisin, kun se ei kiinnosta minua. Minä kyläilen naapureissa ja sukulaisten kesken tapaamme usein, sekä myös työkavereiden kanssa kyläilemme, vaikka eivät olekkaan Helluntailaisia, niin ei se silti mitään haittaa, he ovat ystäviä.
En tiedä mitä "raskaanpi" musiikki tarkoittaa? Mutta kuuntelen raippaita Hengellisiä lauluja, mielellään kitara säestyksellä. Soittelen ja laulelen myös itse. käytiin kaupungilla iltaisin juhlimassa ja ennen kuunneltiin "ei-hengellistä."
- elisabet10
Jotka eivät käy juhlimassa, tanssimassa, eivät juo alkoholituotteita, jne koska ne ovat lihan himojen tyydyttämiseksi ja sotii Jumalan Henkeä vastaan.
Siitä myös uudestisyntyneissä asuva Pyhä Henki tulee murheelliseksi.
Ravintolassa ja vastaavissa paikoissa käydään soittamassa ja laulamassa ja todistamassa Jeesuksesta.
Vanhainkodeissa, sairasosastoilla, lähiradiossa, jne todistetaan ja lauletaan jeesuksesta.
Naapureiden, tuttavien ja sukulaisten keskellä eletään lähimmäisenä, auttavaisena, Jumalan ihmisenä joka välittää, jolla on aikaa kuunnella, rohkaista ja joka on luotettava (ei juoruileva) ystävä.
Lukemiset ja musiikki ovat sisällöltään sellaisia, jotka rakentavat sitä Jumalan Henkeä joka Jumalan lapsessa asuu.
Eli musiikki on Hengellistä, koska siitä Henki virvoittuu, samoin on lukeminen.
Hyvä opetuskirjallisuus Raamatun lukemisen ohella
ruokkii Henkeä ja sitä kautta Pyhä Henki pääsee jatkuvasti vaikuttamaan Jumalan mielen mukaisia ratkaisuja.
Jokainen Jumalasta syntynyt on Jeesuksen todistaja
eikä kenenkään siis tarvitse olla työttömänä,
eikä kokea tarkoituksettomuutta.
Oikea Helluntailainen ja Jumalan lapsi ei halua
elämäänsä sellaista joka ruokkii lihaa ja lihallisuutta, vaan sitä, mikä ruokkii sisimmässä asuvaa Pyhää Henkeä, rakentaa, ja virvoittaa sitä.
Saitko tiedonhalusi ja uteliaisuutesi tyydytetyksi? Perustellusti? - ketura
Käyn joskus juhlimassa kaupungilla, joskus omissa porukoissa, silloin en yleensä öisin, iltaisin kyllä.
Jos olen liikkeellä esim. työkavereiden kanssa, tai ns, ei uskovien kanssa, saattaa mennä vähän myöhempäänkin.
Musiikin suhteen olen kaikkiruokainen, vaikken kaikesta musiikista "nauti" samalla tavalla.
Musiikkityyleissä on myös eroja. Rakastan tanssimista, joten hyvä tanssimusiikki saa minut usein hyvälle tuulelle (ja tanssimaan). Raja menee yleensä vähän mielialan mukaan. Popmusiikin rillutteluista vain osa on hyviä. Lienee aika pitkälle suuren yleisön vakiomielipide kun mennään yli 25.
Seurani suhteen olen hyvin avara. Liikkuessani uskovien seurassa arvostan kristillisen rakkauden ja Jumalan sanan syvää tuntemusta.
Uskomattomilta ystäviltäni en ed. voi vaatia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel109752- 58751
- 43626
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla205546- 40516
- 50504
- 22496
- 70496
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k82463Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai36450