Adressit ja ihmiset (Vaikutus)

Miten vaikuttaa

Joillakin on tapana kun adressissa lukee 1999 nimeä niin joillakin on tapana sitten laittaa oman nimensä että numero muuttuu 2000. Jotkut taas katsovat listaa kuinka monta päivässä kirjoittaa nimensä adressiin ja sen perusteella valitsee että kirjoittaako nimensä vaiko ei. Joillakin taas on tapana kirjoittaa adressiin nimensä juuri sen takia mikä asia on siinä.

On niitä monia tapoja ihmisillä suhtautua jotakin adressia kohtaan, enemmänkin kuin vain nuo äsköiset. Tässä on eräs adressi johon nimiä kerääntyy päivässä monta.

http://www.thepetitionsite.com/1/the-future-that-humanity-deserves

Tuossa adressissa ei mene kauan kun 10 000 nimeä heilahtaa lukemiin. Sen jälkeen se taitaakin nousta suuriin lukemiin kun se pääsee etusivulle. Kuten adressit.com sivulla kun adressi pääsee etusivulle vaikka ekaksi niin siihen alkaakin nimiä ruveta kerääntymään. Adresseja ei aina tarvitse lähettää minnekkään, joten joskus ne voivat olla tarkoitetuksi eräänlaisia mielen herättäjiä. Kun henkilö katsoo adressia, näkee se lukeman monta on kirjoittanut jo nimensä sinne, jos vähän, se ei kirjoita, jos paljon, se kirjoittaa nimensä sinne.

Jos on todella paljon niin silloin se varmasti kirjoittaa nimensä sinne, mutta usein me katsomme onko se asia sellainen minkä me hyväksymme tai haluamme myös tapahtuvan.

8

783

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Adressiin nimiä kerrääntyy

      3,969 nimeä nyt, 4000 kohta.

      • Nimimisteri

        Nyt yli 4000 nimeä.

        4,028


      • Ennustus yritys
        Nimimisteri kirjoitti:

        Nyt yli 4000 nimeä.

        4,028

        Ennustuksena on että 4100 tulee aikana 8:48

        Laitetaan muut ennustusajat jos tulee

        6:33
        9:47
        8:26

        Nyt heitin kolme ennustusta, katsotaan menikö oikein mikään. Heittäkää omat ennustuksenne.

        4080 mitä katsoin oli listassa.

        Jos ei onnistu niin yritän myöhemmin uudestaan. Harjoittelen ennustamista.


      • Meni väärin
        Ennustus yritys kirjoitti:

        Ennustuksena on että 4100 tulee aikana 8:48

        Laitetaan muut ennustusajat jos tulee

        6:33
        9:47
        8:26

        Nyt heitin kolme ennustusta, katsotaan menikö oikein mikään. Heittäkää omat ennustuksenne.

        4080 mitä katsoin oli listassa.

        Jos ei onnistu niin yritän myöhemmin uudestaan. Harjoittelen ennustamista.

        Ei ollut vielä edes 4100

        Se kuitenkin nyt näyttää olevan 4099 että 1 nimi ja se siinä.


      • Ennustus yritys
        Ennustus yritys kirjoitti:

        Ennustuksena on että 4100 tulee aikana 8:48

        Laitetaan muut ennustusajat jos tulee

        6:33
        9:47
        8:26

        Nyt heitin kolme ennustusta, katsotaan menikö oikein mikään. Heittäkää omat ennustuksenne.

        4080 mitä katsoin oli listassa.

        Jos ei onnistu niin yritän myöhemmin uudestaan. Harjoittelen ennustamista.

        Niin ja 3 ennustusaikaa plussana.

        12:56
        15:55
        9:48


    • Kylläpä niitä nimiä löytyy

      Kun siihen tulee 10 000 nimeä niin taitaa alkaa tulemaan nimiä enemmän kun arvelevat että kun niin moni on kirjoittanut niin en tunne enää niin ujoksi kirjoittaa sinne ja niinpä nämä ujoset alkavat kirjoittelmaan. Se on tämä vuorovaikutus vai miksikö sitä sanotaan nykyään, lähimmäisvaikutus, perhevaikutus, lähivaikutus, sukulaisuusvaikutus, dnavaikutus, geenivaikutus........kehovaikutus...

    • Brutukseni

      Tällaisella adressipelleilyllä ei ole mitään merkitystä nykypäivän Suomessa. Olkoon niitä allekirjoituksia vaikka 150 000 tai 150 001. Paitsi että homma on ylipäänsä kokenut täydellisen inflaation (syystä: kaiken helvetin kissanristiäis-adressien takia) niin päättävät tahot paskat veisaa koko touhusta. Uhkailu, kiristys ja lahjonta ovat huomattavasti paremmin lopputulokseen johtavaa toimintaa.

    • Valikoiva_kirjoittaja

      Minä laitan nimeni vain surunvalitteluadressiin. Se on ainoa adressi, jossa mainittu tapahtuma on joka kerta käynyt toteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      600
      1518
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      837
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      473
      713
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      11
      652
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      38
      580
    6. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      42
      576
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      29
      538
    8. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      500
    9. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      29
      488
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      156
      471
    Aihe