Vierastan kovasti suomalaisten tiedotusvälineitten käyttämää termiä "afroamerikkalainen" Barack Obamasta.
Amerikkalaiset itsehän käyttävät ilmaisua (englanniksi) "African American", sananmukaisesti kännettynä joko "afrikanamerikkalainen" tai "afrikkalaisamerikkalainen".
Suomen kielen logiikan mukaan mainitaan kuitenkin ensin se kansallismääre, joka juontuu henkilön asuinpaikasta, ja vasta sitten hänen etninen taustamääreensä - esim. "kanadanranskalainen". Tämän mukaan pitäisi puhua myös "amerikanafrikkalaisesta", vaikka kyseessä onkin kahden maanosan eikä kahden kansakunnan nimistä johdettu nimitys.
Vai mitä?
"Afroamerikkalainen"???
16
1434
Vastaukset
- .....
Myös siksi että sana afros tarkoittaa vaahtoa, joten afroamerikkalainen on vaahtoamerikkalainen. Näin ollen pitäisi sanoa joko amerikanafrikkalainen tai afrikoamerikkalainen.
Mitä rodullista nimitystä sitten pitäisi käyttää? ”Musta”? Kummallinen nimitys. Jos joku pitää Obamaa iholtaan mustana, niin onpa kumma näkö.
Asiallinen nimitys on ”mulatti”, jos halutaan ilmaista Obaman rodullinen tausta (kuten monella tuntuu olevan tarvetta, vaikka huolellisesti vältelläänkin ilmaisemasta sitä millään tolkullisella tavalla). Siihen on turha sotkea mitään amerikkalaisuuteen viittavaa, koska on selvääkin selvempää, että Amerikan presidentti on amerikkalainen.
Eikä kukaan sanonut Bushia euroamerikkalaiseksi.- Homo sapiens sapiens
Ei täällä kukaan ole puhunut "rodusta" ennen kuin nyt sinä äsken.
Ei Obama edusta mitään eritystä "rotua", ellei sitten "ihmisrotua" - joka sekin on lähinnä pateettinen historiallis-kielellis-kaunokirjallinen ilmaisu.
Ei täällä kukaan myöskään ole ehdottanut, että Obamaa kutsuttaisiin "mustaksi"; sinä sen sijaan kutsut häntä "mulatiksi" (sic!).
Täällä joku on kyllä puhunut erilaisista etnisistä ja maantieteellisistä taustoista ja nykytilanteista.
Täällä on myös todettu, että "afroamerikkalainen" on huono nimitys, ja ehdotettu parempaa käännöstä amerikkalaisten itsensä englanniksi käyttämästä ilmaisusta "African American". Joskus se täytyy kääntää suomeksikin, ja silloin "amerikanafrikkalainen" olisi parempi vaihtoehto. Paras olisi tietenkin jo vihdoin jättää tällaiset nimitykset kokonaan historian roskatunkiolle. - että_
"suomen sisu" iski taas...
- täällä nyt
sensuuri käynyt yöllä. Ainakin kolme kirjoitusta näyttäisi kadonneen. Näköjään kun argumentit eivät riitä, täytyy sensuroida. Niinhän tehtiin itäblokissakin, ja nykyisessä Kiinassa (ja Pohjois-Koreassa) tehdään vieläkin.
Heil hullu-uho!
Noloa! - Hyvinkin
täällä nyt kirjoitti:
sensuuri käynyt yöllä. Ainakin kolme kirjoitusta näyttäisi kadonneen. Näköjään kun argumentit eivät riitä, täytyy sensuroida. Niinhän tehtiin itäblokissakin, ja nykyisessä Kiinassa (ja Pohjois-Koreassa) tehdään vieläkin.
Heil hullu-uho!
Noloa!Roikun näillä palstoilla seitsemättä vuotta. Kielet ja käännökset -palsta on havaintojeni mukaan säästynyt sensuurilta ihan kiitettävästi, mutta näkyypä vain joskus pinna pettävän joiltakuilta reppanoilta täälläkin!
Itse en ole koskaan alentunut ilmoittamaan yhtään viestiä asiattomaksi, olisipa moiseen ollut aihetta tai ei. Mielestäni täällä saavat rikkaruohotkin kukoistaa vapaasti. - Kauhian hämmästynyt
Hyvinkin kirjoitti:
Roikun näillä palstoilla seitsemättä vuotta. Kielet ja käännökset -palsta on havaintojeni mukaan säästynyt sensuurilta ihan kiitettävästi, mutta näkyypä vain joskus pinna pettävän joiltakuilta reppanoilta täälläkin!
Itse en ole koskaan alentunut ilmoittamaan yhtään viestiä asiattomaksi, olisipa moiseen ollut aihetta tai ei. Mielestäni täällä saavat rikkaruohotkin kukoistaa vapaasti.Tämänsisältöinenkin viesti poistatettiin täältä yön pimeydessä:
"Kaikki tutkijat eivät pidä ihmisrodun käsitettä tarpeellisena, eikä sitä nykyisin yleensä pidetä biologisesti perusteltuna. Myös Unesco on ihmispopulaatioista puhuttaessa suositellut jo vuonna 1950 luopumista termistä "rotu"." (Wikipedia)
Ja lisää aiheesta Wikipediasta:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Ihmisrotu
Arvaamme tietysti kenellä ei ole puhtaita jauhoja pussissaan. - Limerickiläinen
Kauhian hämmästynyt kirjoitti:
Tämänsisältöinenkin viesti poistatettiin täältä yön pimeydessä:
"Kaikki tutkijat eivät pidä ihmisrodun käsitettä tarpeellisena, eikä sitä nykyisin yleensä pidetä biologisesti perusteltuna. Myös Unesco on ihmispopulaatioista puhuttaessa suositellut jo vuonna 1950 luopumista termistä "rotu"." (Wikipedia)
Ja lisää aiheesta Wikipediasta:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Ihmisrotu
Arvaamme tietysti kenellä ei ole puhtaita jauhoja pussissaan.Oli hurjana miekkonen Olarin
kun törmäili sanaisen kolarin
eikä toennut lain, vaan raivosi vain
ja sensuroi maineensa nolarin… Kauhian hämmästynyt kirjoitti:
Tämänsisältöinenkin viesti poistatettiin täältä yön pimeydessä:
"Kaikki tutkijat eivät pidä ihmisrodun käsitettä tarpeellisena, eikä sitä nykyisin yleensä pidetä biologisesti perusteltuna. Myös Unesco on ihmispopulaatioista puhuttaessa suositellut jo vuonna 1950 luopumista termistä "rotu"." (Wikipedia)
Ja lisää aiheesta Wikipediasta:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Ihmisrotu
Arvaamme tietysti kenellä ei ole puhtaita jauhoja pussissaan.Yleensähän sensuroidaan viestejä ”rasismin” perusteella. Ehkä sinä tiedät, mistä nyt on kysymys, kun kommentoit poistamisesta. Minä en muista mitään nähneeni...
- sitten vielä
"Suomen kielen logiikan mukaan mainitaan kuitenkin ensin se kansallismääre, joka juontuu henkilön asuinpaikasta, ja vasta sitten hänen etninen taustamääreensä - esim. "kanadanranskalainen". Tämän mukaan pitäisi puhua myös "amerikanafrikkalaisesta", vaikka kyseessä onkin kahden maanosan eikä kahden kansakunnan nimistä johdettu nimitys."
muistetaan, että Obamalla oli afrikkalainen isä ja amerikkalainen äiti, niin eihän hän voi olla amerikanafrikkalainen, vaan amerikanafrikkalaisamerikkalainen. Siis, jos saivarrella halutaan, kuten sinä näytät haluavan. - iltaunine
ja äitin ol' oamu-unine ja minä raukka tulin molempii."
jos kansallisuuksilla määritetään niin kai yhdysvaltain kenialainen. - Kökköä kuin mikä.
halutaanko olla vielä tarkempia ja mennä osavaltio- ja heimotason tarkkuuksiin?
Mist sie oot tulos ja mihin oot mänös ja mitä sullon kassissais?- 50 prosenttisesti?
Valkoinen ihmnḿinen on oikeasti vaaleanruskea (ainakin minä, kesällä viimeistään). Musta saattaa olla myös aika vaaleanruskea, tosin ympärivuotisesti.
- Niinpä.
50 prosenttisesti? kirjoitti:
Valkoinen ihmnḿinen on oikeasti vaaleanruskea (ainakin minä, kesällä viimeistään). Musta saattaa olla myös aika vaaleanruskea, tosin ympärivuotisesti.
kuvan vasemman laidan mies on valkoinen ja valaa vannova presidentti musta. Katsokaa vaikka.
http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2009/01/valta_vaihtui_valkoisessa_talossa_-_barack_obama_on_yhdysvaltain_44_presidentti__490326.html
Tarkkoja nuo ameriikkalaiset.
- Entinen mies
Obaman pariskunnalla (Barack & Michelle) ei mielestäni ole mitään hävettävää ulkoisessa olemuksessaan. Viimeisen päälle edustavia ovat.
Vuosi sitten kohistiin erään valkoista rotua edustavan, julkisuudessa paljon esiintyneen maannaisemme lausunnoista.
http://www.tiede.fi/keskustelut/viewtopic.php?p=682559
Taidan jättää lausujan ulkonäön edustavuuden kommentoinnin väliin, koska omani rähjäisyys voisi kirvoittaa vastakommentteja.
http://www.hs.fi/kulttuuri/artikkeli/Ritva Santavuori saa potkut Jälkiviisaista/1135233802139?ref=rss - on käytössä
"Amerikkalaiset itsehän käyttävät ilmaisua (englanniksi) "African American","
"Afro-American" on hyvää englantia ja käytössä sekin. Samantapaisia sanoja ovat esimerkiksi "Sino-Soviet" ja "Franco-Italian".
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt631207- 1071193
Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa146876Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv64863- 68767
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel108677- 56656
Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto100653- 78581
- 41564