Olen muikunpyytäjä ja haluaisin tietää minkälaisia lasipurkkeja käytetää kalan säilöntään uunissa ja minkalainen tiiviste niissä on?
Olen käyttänyt kierrekorkilla olevia purkkeja mutta niistä ei saa kantta auki muuten kuin tekemällä reijän
Olen käyttänyt kierrekorkilla olevia purkkeja mutta niistä ei saa kantta auki muuten kuin tekemällä reijän
Vastaukset 5
Vanhimmat
Joissain kaupoissa näkyy olevan myynnissä purkinavaajan nimellä vempelettä, jota itse kutsun purkinilmaajaksi. Se painetaan umpiotuneen kierrekantisen purkin reunaan kiinni ja kevyesti nostaen raotetaan purkkia, jolloin ilma pääsee purkkiin sisään ja kannen saa kevyesti auki. Alla olevassa linkissä kuva sen tyylisestä vempeleestä.
http://krmedigroup.fi/tuotteetjapalvelut/tuotteet/apuvalineet/jarkey-purkinavaaja.html
Clas Ohlsonilla on toisella periaatteella toimiva vempele, joka kiinnitetään kaapin tai tason alareunaan ja ilmaus tehdään purkkia vääntämällä.
http://www.clasohlson.fi/Product/Product.aspx?id=54313057
kyllä sen kannen saa auki,kun pienellä ruuvimeisselillä hiukan kantta raottaa,ei sitä kannata rikkoa.
ostin siis joulun alla Stokkalta. Kassan vieressä oli iso kasa astiaosastolla ja hinta 2 e. Kaikenlisäksi toimii eikä tarvii vääntää ruuvarilla kantta. Sisko löi aikaisemminj aina purkkiin reiän kanteen ruuvarilla mutta käyttää nyt sitten sitä ihmekonetta.
Pitäisi tehdä painekeittimessä ettei botulinismi iskisi.
Suomesta ei oikein saa kun niitä kumitiivisteellisiä purkkeja riistohintaan.
joita jokaiselle kasaantuu silleistä kurkuista ym, niissä on valmiiksi juuri oikeat tiivisteet kannessa.Jos ei aukene käsipelissä, niin pikkusen raottamalla kannen laidasta, vaikka meisselillä.Ja kun kansi on tiukassa, on se tae sille, että säilyke on kunnossa.Ps. Uskokaa tai älkää, särki on paras kala purkitettavaksi.