Olen muikunpyytäjä ja haluaisin tietää minkälaisia lasipurkkeja käytetää kalan säilöntään uunissa ja minkalainen tiiviste niissä on?
Olen käyttänyt kierrekorkilla olevia purkkeja mutta niistä ei saa kantta auki muuten kuin tekemällä reijän
minkälaisia lasipurkkeja kalansäilytykseen
5
2726
Vastaukset
Joissain kaupoissa näkyy olevan myynnissä purkinavaajan nimellä vempelettä, jota itse kutsun purkinilmaajaksi. Se painetaan umpiotuneen kierrekantisen purkin reunaan kiinni ja kevyesti nostaen raotetaan purkkia, jolloin ilma pääsee purkkiin sisään ja kannen saa kevyesti auki. Alla olevassa linkissä kuva sen tyylisestä vempeleestä.
http://krmedigroup.fi/tuotteetjapalvelut/tuotteet/apuvalineet/jarkey-purkinavaaja.html
Clas Ohlsonilla on toisella periaatteella toimiva vempele, joka kiinnitetään kaapin tai tason alareunaan ja ilmaus tehdään purkkia vääntämällä.
http://www.clasohlson.fi/Product/Product.aspx?id=54313057- veljet
kyllä sen kannen saa auki,kun pienellä ruuvimeisselillä hiukan kantta raottaa,ei sitä kannata rikkoa.
- stokkalta
ostin siis joulun alla Stokkalta. Kassan vieressä oli iso kasa astiaosastolla ja hinta 2 e. Kaikenlisäksi toimii eikä tarvii vääntää ruuvarilla kantta. Sisko löi aikaisemminj aina purkkiin reiän kanteen ruuvarilla mutta käyttää nyt sitten sitä ihmekonetta.
Pitäisi tehdä painekeittimessä ettei botulinismi iskisi.
Suomesta ei oikein saa kun niitä kumitiivisteellisiä purkkeja riistohintaan.joita jokaiselle kasaantuu silleistä kurkuista ym, niissä on valmiiksi juuri oikeat tiivisteet kannessa.Jos ei aukene käsipelissä, niin pikkusen raottamalla kannen laidasta, vaikka meisselillä.Ja kun kansi on tiukassa, on se tae sille, että säilyke on kunnossa.Ps. Uskokaa tai älkää, särki on paras kala purkitettavaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude25715231Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy12510146Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089371Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump237109Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1826547Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1766228Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri335622Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole474806Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys251796IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti1501705