Luin tänään jostain akkainlehdestä entisen kommarinäyttelijä-laulajan tilitystä. Kuinka ihmiset ovat pahoja ja kuinka ilmastokatastrofi tulee ja tappaa. Ja kuinka hän on niin huolissaan (niisk) Niinpä niin. Kun vanha aate kaatui, nämä poloiset olivat vähän aikaa hukassa. Sitten lanseerattiin ilmastonmuutos kuin taivaan lahjana ja koitti taas kulta-ajat. Entinen palo syttyi silmiin. Jo kerran käännetty takki kaivettin ullakolta ja käännettiin takaisin. Teloituslistoja suunnitellaan varmaan jo. Kun sosialismi on kuollut, markkinatalous henkitoreissaan, eikä uskontokaan ole pop, ilmastonmuutos on hyvä tilaus. Se kattaa kaiken, sen tiliin voi laittaa kaiken, sillä voi liata muita ja puhdistaa itsensä. Se sulkee syliinsä historian ja tulevaisuuden. Minä olen sinun ilmastonmuutoksesi, älä pidä muita ilmastonmuutoksia. Hallelujaa.
ideologiseen tyhjiöön oli luotava ideologia.
mats petter
9379
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mistä näitä pellejä oikein tulee?
Suomi24:ltä tietenkin.
Ideologisten silmälasien läpi? Väitätkö että kaikki mitä tämän ilmiön piikkiin laitetaan, ovat totta?. Etkö usko että ihmiset kaipaavat ajatusrakennelmien luomaa turvaa? Etkö usko että ihminen kaipaa salaa katastrofia, helvettiä, harmageddonia ja lineaarista selitysmallia kaikelle epäjärjestykselle? Etkö näe että ilmastonmuutos tuo monille ihmisille turvan?
kalikka kalahtaa. Voisit väsähtänyt alarmisti jo avautua, tai yllätä meidät.
Kerro että olet kokoomus nuori ja uskot vapaaseen markkinatalouteen!
Amispoika on ihan itse miettinyt maailman asioita, hienoa!
Tiedoksesi, että olen kokoomuslainen vähän varttuneempi ja uskon vapaaseen markkinatalouteen.
Enkä ole mikään alarmisti. Mutta tieteisiin liittyvissä asioissa olen taipuvaisempi luottamaan alan ammattitutkijoihin kuin Suomi24:n keskustelupalstoilla pyöriviin hörhöihin.
Näin näin tien varrella mainoksen "Huollettaako ilmastonmuutos...Expressbus".
Ymmärsinkö pointtisi ;-) ?
Ja viellä varttuneenpi. Kumarramme sinua.
Pitäähän "jopa" Raindog sinua sivistyneenä
pahoittelut. Harvemmin erehdyn veikassa?
No kukaanhan ei ole täydellinen ennustuksissa, eihän?
turvaa ajatusrakennelmista, miksi turvaksi määrität sitten tulevan tuhon ja katastrofit? :) oletko jotenkin mielenvikainen vai etkö käsitä mitä sormistasi päästelet?