Sienisalaatti korvasienistä?

Voiko sienisalaatin valmistaa suolatuista korvasienistä? Voinko käyttää siinä punasipulia?Hyvät valmistus ohjeet ja reseptit on enemmän,kuin tervetulleita.Olen uusavuton poikamies.
162936
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Jos olet ne kunnolla käsitellyt, niin totta kai. On yksi parhaista sienistä mielestäni.

Laittaisin kyllä joukkoon hiukan jotain miedompaa sientä pehmentämään korvasienen makua.

Muuten vain sipulisilpua, mustapippuria myllystä hiukan, etikkaa, hippu sokeria, kermaviiliä, ranskan kermaa ja etikkaa. Eiköös se siinä ole...

Näin minä ainakin juuri tein, en tosin korvasienistä, kun en ole saanut niitä enää aikoihin, mutta suolatuista metsäsienistä kuitenkin.

Niin ja niitä suolasieniä on hyvä kyllä liotellakin jonkin aikaan ennen sienisalaatin valmistusta.

Kyllä voi laittaa punasipuliakin. Jokainenhan laittaa sitä sipulia mistä itse ja mahdolliset muut syöjät pitävät ;)

Äänestä

Laittakaahan sienisalaattiin muutama keitetty kanamuna ja tuoretilliä niin nami

Äänestä

Suolattuja korvasieniä ? Häh ? Onhan ne varmasti ryöpättyjä kuitenkin.En kyllä tekis salaattia vaan muhennoksen

Äänestä

Sienikorva onkin vain tollukka, sellainen jolla ei ole mielikuvitusta.
Tottakai kaikki on korvasienimuhennosta syöneet ja fiksummat kokeilevat mitä muuta siitä saa.

Äänestä
  • Myös mahtava sienikastike tulee korvasienistä.

    Äänestä

Korvasienessä on niin mieto maku, ettei siitä ole sienisalaattiin. Kangasrouskuista tulee paras sienisalaatti.

Äänestä
  • Onko pikku ateistievouskovainen itse sienien vallassa?

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Onko pikku ateistievouskovainen itse sienien vallassa?

    Tämä ei ole uskontopalsta. Pysy aiheessa tai poistu.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Onko pikku ateistievouskovainen itse sienien vallassa?

    No mutta ei tule vastausta kysymykseen.......

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Onko pikku ateistievouskovainen itse sienien vallassa?

    Eikö näitä mielisairaita perskärpästeleviä hihhuleita saada millään kuriin? Ruokapalstallekin floodaavat tuota uskontopaskaansa.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Eikö näitä mielisairaita perskärpästeleviä hihhuleita saada millään kuriin? Ruokapalstallekin floodaavat tuota uskontopaskaansa.

    No mutta jopas ateisti hihhuloi ite esimerkillisesti!

    Äänestä

  • Stronghistilla keitti taas yli.

    Äänestä

Korvasienistä tulee herkullinen sienisalaatti.
Esim .smetanaa ,punasipulia ,mustapippuri jauhetta ripaus ,etikkaa teelusikallnen ,ym.mausteita .
Kokeile niin paras resepti löytyy !

Äänestä

"Laittaisin kyllä joukkoon hiukan jotain miedompaa sientä pehmentämään korvasienen makua."

"Korvasienistä tulee herkullinen sienisalaatti."

Syöttekö korvasienet raakana vai mistä voimakas maku johtuu? Itse kuivatan tuoreet korvasienet ja keitän vain 4 minuuttia, mutta silti maku on todella mieto ja sitä pitää houkutella esiin pitkällä hauduttamisella kermassa ja voissa.

Ohjeen mukaisesti korvasieniä pitäisi keittää 5 + 5 minuuttia, mutta kun maku menee olemattomaksi niin lyhennän keittoaikaa. Gyromitriini on vesiliukoinen, joten pelkkä kuivurilla kuivatus rutikuivaksi tekee niistä turvallista syötävää.

En käyttäisi korvasieniä sienisalaatiin niiden miedon maun vuoksi. Parhaita sieniä salaattiin on suolatut kangasrouskut. Resepti kannattaa pitää yksinkertaisena. Itse laitan 500g suolattuja kangasrouskuja, 3 rkl majoneesia, 1 dl smetanaa ja 1-2 dl vispattua kuohukermaa, keskikokoinen sipuli hienoksi silputtuna, 0,5 tl valkopippuria ja tarvittaessa suolaa.

Äänestä
  • Ahaa - vispaatte kerman - pitääpä kokeilla. Lorautan sellaisenaan, tosin sehän taas ohentaa salaatin koostumusta. Mutta majoneesia voi lisätä ja smetanaa vastaavasti.

    Voimakasta valkopippuria en käytä, mutta ruokalusikallinen punaviinietikkaa menee.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Ahaa - vispaatte kerman - pitääpä kokeilla. Lorautan sellaisenaan, tosin sehän taas ohentaa salaatin koostumusta. Mutta majoneesia voi lisätä ja smetanaa vastaavasti.

    Voimakasta valkopippuria en käytä, mutta ruokalusikallinen punaviinietikkaa menee.

    "...ruokalusikallinen punaviinietikkaa menee."

    Mietin aluksi, että miksi etikkaa, mutta sehän vastaa minun majoneesia, jossa on etikkaa. Eli pikkaisen maitohapoista eroava happamuus (etikka tai majoneesissa oleva etikka) tekee hyvää salaatille.

    "Voimakasta valkopippuria en käytä..."

    Valkopippurin kanssa pitää olla tarkka. Jouluna teen salaatin, jossa 500-600 g suolasieniä ja siihen valkopippuria 1/4 teelusikka ja maksimissaan 1/2 teelusikka.

    " Lorautan sellaisenaan, tosin sehän taas ohentaa salaatin koostumusta."

    Varmaan toimii, jos kermaa laittaa vähän. Itse tykkään vispata kiinteämmäksi koska sienistä tulee aina vettä, vaikka kuinka valuttaa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


tietämätön kirjoitti:

Voiko sienisalaatin valmistaa suolatuista korvasienistä? Voinko käyttää siinä punasipulia?Hyvät valmistus ohjeet ja reseptit on enemmän,kuin tervetulleita.Olen uusavuton poikamies.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu