Kelloseppävertaus

niinpätietystiniinpätiet

Tehän kaikki tunnette erilaisia muunnelmia kelloseppävertauksesta.

Sehän menee jotenkin näin: On olemassa Macintosh-tietokoneita, supertankkilaivoja, käkikelloja, leegonappuloita ja vaikka mitä. Kaikki ne on luonut ihminen, siis jumala loi ihmisen!

Tuossa nyt ei ehkä joku toimi. Mutta jos käännämmekin sen "jumala loi ihmisen" toisin päin. Ihminen loi jumalan, niin jopa vanha kunnon kelloseppävertaus toimiikin.

2

179

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jumala on monessa suhteessa aivan kuten ihminen. Äkkipikainen, erehtyväinen, emämunauksia tekevä ja niistä syyt muiden niskoille kaatava, agressiivinen, itsekäs, ylireagoiva ja muita kohtaan todella kohtuuton, varsinkin mitä rangaistuksiin tulee. Silti hän toivoo ja odottaa muiden rakastavan häntä yli kaiken.

      Toinen on selvästikin käyttänyt rajallista mielikuvitustaan ja luonut toisen kuvakseen. Mutta mitenköhän päin se mahtoi oikeasti mennä?

      • Reppurotta

        jostain kummallisesta syystä sillä jumalla on aina juuri ne ominaisuudet joita tuohon uskova sillä hetkellä haluaa että sillä jumalalla on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      610
      1313
    2. 91
      1067
    3. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      181
      804
    4. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

      Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
      Maailman menoa
      310
      779
    5. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

      Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
      Maailman menoa
      213
      715
    6. Pitääkö minun pyytää

      Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
      Ikävä
      58
      693
    7. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

      Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
      Ikävä
      175
      651
    8. Katotaan miten jaksat tätä

      Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
      Ikävä
      88
      600
    9. Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!

      Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht
      Maailman menoa
      217
      599
    10. Tiedätkö mitä mies

      Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
      Ikävä
      21
      541
    Aihe