Kertokaas geologian opinnoista

aloitan syksyllä

Hei.

Syksyllä siis aloitan geolgian opinnot Oulussa. Kertokaapas millaista opiskelu on eka vuonna? Miten pitkiä päiviä? Ihan kaikenlainen tieto on tervetullutta!

10

1346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Syksyllä aloittava

      Minuakin kiinnostaisi tietää. Aloitan myös geotieteiden opiskelut Oulussa nyt syksyllä.

    • dodekaedri

      aikoinaan 80-luvulla se oli paljolti hauskanpittoo. Oli joka illaksi jossain pileet. Päivät meni sitten toipuessa.

    • Monkki-

      Oulun geologinen kerho Nikoli on maailman paras kerho, niillä on jopa oma geofyysikko! Pauli on paras pj ikinä!

      • kjweh

        .
        minäkin olen "vanha" Nikolilainen, voi sitä örinää, alasti ja päissään juostiin pitkin Rotuaaria. siinäpäne tärkeimmät


    • gjufyufluyfulyyy

      tylsää. opiskelin 80-l. oulussa, eka vuonna suoritin 10 ov. ja keskeytin. ei kannata aloittaakaan ellei ole todella kiinnostunut. suomessa kun ei ole fossiiileitakaan. voihan se nykyään olla opiskelu erilaista ja mielenkiintosempaa, kun on internetti ja paremmin tietokoneita kuin silloin.

      • varmasti!!!

        Opiskellut, ainakaan yliopistossa, korkeintaan apukoulussa aikoinaan,!


      • yksi geologi
        varmasti!!! kirjoitti:

        Opiskellut, ainakaan yliopistossa, korkeintaan apukoulussa aikoinaan,!

        Höh ei geologia kaikille sovi. Me joille se sopii. Nautitaan tästä maapallostamme!


    • Yks geologi

      Hei!

      On onneksi opiskelu muuttunut niistä ajoista kun itse olin aloitteleva opiskelija. Muutos oli käynnissä silloin ja vanhemmat opiskelijat valittivat kuinka nuorempi polvi on tylsää. Tupakointikin kiellettiin kerhon tiloissa meidän aikana (itse opiskelin Helsingissä). Olen itse ottanut muutamia opiskelijoita kesätöihin (ja joitain pidemmäksikin aikaa) ja olen ollut todella tyytyväinen nykyiseen opiskelijapolveen. Tiedolliset taidot todella korkeita ja ajattelu hyvää. Osaavat haastaa minunkin ajatteluani! Eikä ole ryyppääminen ja rellestäminen mielessä kokoajan, itseasiassa päinvastoin ovat hyväkuntoisia ja jaksavat tehdä pitkätkin maastopäivät iloisin mielin ja toimistolla toimitaan asiallisesti.

      Opiskelutahti yliopistossa on aivan itsestä kiinni. Ensimmäinen vuosi on sillisalaattivuosi. Silloin yritetään paikata pahimmat peruskoulun/lukion jättämät aukot tieteelliseen yleissivistykseen. Mielestäni kannattaa ensimmäiset kaksi vuotta opiskella sillätavalla lukiomaisesti. Päntätä paljon ja pärjätä tenteissä. Mutta jättää aivosolujen varsinainen rasittaminen vähemmälle. Ajattelu alkaa kehittymään paremmin sitten kolmannesta opiskeluvuodesta eteenpäin. Graduvaiheessa sitten alkaa ajattelemaan kuin geologi jos alkaa.

      Alkuperäinen kirjoittajahan on jo aloittanut opinnot ja varmaan osaisi kertoa itsekin millaista oli. Geologiahan ei sovi kaikille ja jotkut keskeyttävät. Mutta jotka viihtyvät geologian parissa eivät kyllä siitä pysty irroittautumaan eläkepäivinäkään. Itse olen kokenut geologian tekemisen mielekkäänä. Työ on äärimmäisen mielenkiintoista ja yllätyksiä riittää.

      Yksi huvittava piirre opiskeluaikana oli yliopistojen vertailu. Kaikki halusivat väittää omaa yliopistoaan parhaaksi, joka on kyllä ymmärrettävää. Oman kokemukseni perusteella Suomen kaikki geologian laitokset ovat erinomaisia. Minulla on ollut opiskelijoita kaikista ja paria lukuunottamatta ovat kaikki olleet erinomaisia.

    • geologi

      Ensimmäisenä vuonna oli kemiaa ja muita teoreettisia yleisopintoja. Ne on hyvä käydä heti pois alta, kun vielä on lukioaikaiset tiedot muistissa. Geologi tarvitsee kemiaa ja suosin kemiaa opiskelleita työnhakijoita. Arvostan useana vuonna hankittua kesätyökokemusta ja se on ehdoton edellytys työllistymiselle. Jos ala ei riittävästi kiinnosta, niin silloin kannattaa mahdollisimman aikaisessa vaiheessa hakeutua muualla, koska töitä on rajallisesti tarjolla.

      • jbojkbojb

        ai jos tarkoitat sitä kotiviinin tekoa ja ryyppämistä kemialla niin sitten olen samaa mieltä kanssasi. joskus olin niin humalassa, että en tiennyt missä suunnassa geologian laitos on. silloin menin Caioon juomaa kaljaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6118
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5555
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2757
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2026
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1621
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1583
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1494
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      136
      1459
    Aihe