Paikalliset pikaruokaihmeet

TS

Sori toisto, jos tällaista aihetta on käsitelty jo monesti aiemmin. Mut:

Onko omalla tai muuten läheisellä paikkakunnallanne tarjolla jotain enemmän tai vähemmän friikkiä roskaruokaerikoisuutta? Olen kuullut Lahden Lihamukista (kebablihaa limsamukissa, eikä sitten muuta), Nokian Nokialaisesta (hillomunkki kahdella nakilla) ja Tornion metrin levyisistä pizzoista (kuulemma muuten hyviä, mutta auton takapenkki täytyy taittaa, jotta lätty mahtuisi kyytiin). Täällä lapsuuspaikkakunnallani Porvoossa saa lähimättölästä Porvoon pizzaa, jonka täytteenä on kebablihaa, ranskanperunoita, salaattia ja kastiketta.

Mites muualla?

2

698

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Colorado-Jim
    • sianpäälenkki.

      "Nokian Nokialaisesta (hillomunkki kahdella nakilla)"

      Öö. Siis Nokian ylivoimaisesti kuuluisin pikaruokahan on Kuuma Koira. Hillomunkki ilman hilloa ja sen välissä lenkkimakkara ja mausteet. Joillakin kioskeilla tästä myydään myös kahden nakin versiota, mutta sillä ei ole mitään tekemistä aidon Kuuman Koiran kanssa.

      Tosta löytyy kuvaa ja historiaa

      http://www.aamulehti.fi/moro/uutisellista/76229.shtml

      Kuumaa Koiraa kannattaa todellakin testata, mikäli Nokialla/Tampereella liikuskelee. Monista tuo sokeripullan ja makkaran sekoitus kuulostaa oudolta, mutta yleensä ne ennakkoluulot kaatuvat parin puraisun jälkeen.

      http://www.aamulehti.fi/moro/uutisellista/6657927-big.jpg

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      69
      4899
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      192
      3840
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      188
      3611
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      78
      3279
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2979
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      2004
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1961
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      185
      1833
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1696
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      43
      1405
    Aihe