Olen muuttamassa näitä aikoja taloon jossa astianpesukoneen alus on homehtunut. Koneen paikalla on irtomuovimaton pala, sen kun nostaa, alta paljastuu levynpalasia, jotka ovat aivan mustana homeesta.
Asunnossa käydessäni kurkkua alkaa kirveltää ja myös silmissä on jotain altitusta. Nenä on ollut tukossa kun muutaman kerran olen käynyt siellä. Haju huoneistossa on myös vähän ummehtunut ja himpun verran kitkerä.
Miten homehtuneet levyt tulisi poistaa, ettei homeleviäisi koko huoneistoon? Onko todennäköistä että myös keittiön muovimaton alus on homeessa? Levyt näyttivät yhäkin märiltä (en koskenut).
Jos keittiön lattian alus on homeessa, onko itiöt levinneet joka paikkaan.
Voiko kyseessä olla tämä stachybotrus=musta home?
Astianpesukoneen paikalla
5
227
Vastaukset 5
- todennäköisesti
lautarakenteisesta, johon on tehty näitä tyypillisiä 80-luvun korjauksia. Muovimatot ehkä 30 vuotta sitten laitettu lattioihin, en tiedä mitä sen alla on, talon seinät ovat kyllä purueristeiset.
- ei ole
asumiskelpoinen paikka!
Älä nyt sinne muuta! Muuta vaikka telttaan, onhan sentään lämmin vuodenaika... No leikki leikkinä, vaikka olenkin vitsaillut noista telttahommista joskus - mutta ihan oikeasti, nyt järki käteen!
Me sairastuimme juuri tuosta mustasta homeesta enkä asuntoon muuttaessamme edes tajunnut, että siellä oli hometta. Kylpyhuoneessa olevia laajalle alueelle levinneitä mustia pilkkuja pidin vain "kauneusvirheinä", kunnes terveys alkoi reistailla. Asunnossamme ei edes haissut homeelle; ainoastaan kylpyhuoneessa oli ajoittain kellarimainen haju ja keittiönviemäri löyhkäsi järkyttävälle.
Asuimme tuossa asunnossa vuoden ja kaksi kuukautta, ja nykyisessä olemme asuneet kolmatta kuuta. Homeasunnosta saamani keuhko-oireet ovat entisellään eivätkä edes laantumaan päin ja poikanikin lämpöilee edelleen, vaikka onkin sanonut sen jo vähän hellittäneen.
Nykyisessä asunnossamme ei hometta pitäisi olla. Suihkun saumassa oli kyllä muutama musta pikku pilkku (pienellä alueella ehkä vajaat kymmenen kappaletta), mutta hieroin niitä kloriittiin kastetulla pumpulitupolla ja ne lähtivät lähes kokonaan pois. Parvekkeen vesikourussa oli niin ikään kapea noin puolen metrin pituinen läiskä mustaa, jonka huoltomies epäili olevan nokea, mutta kaadoin senkin päälle kloriittia, jolloin siinä muuttui väri ruskeaksi. (Meillä on katettu parveke, mutta se on katettu vasta joitain vuosia sitten.)
Eikä täälläkään haise home, ei edes niissä tavaroissa, jotka toimme edellisestä asunnosta mukanamme.
Huomattavasti helpompaa olisikin, jos voisi jo etukäteen ennaltaehkäistä kaiken, että tietäisi jo etukäteen niin paljon homeongelmasta, ettei jälkiviisautta tarvittaisi ollenkaan.
Yleensä on ikävä kyllä niin, että ihmisille paljastuu koko homeongelman karseus vasta kantapään kautta ja käytännön tilanteet sanelevat säännöt. Ei meillekään ollut tarjolla muuta kuin se asunto, joka paljastui sitten homeasunnoksi, ja keskellä talvea en olisi voinut muuttaa lapsen kanssa telttaankaan ;)"Asunnossa käydessäni kurkkua alkaa kirveltää ja myös silmissä on jotain altitusta. Nenä on ollut tukossa kun muutaman kerran olen käynyt siellä. Haju huoneistossa on myös vähän ummehtunut ja himpun verran kitkerä."
- Pojallani oli homeasunnossa aina toinen sierain tukossa ja oireita meillä oli roppakaupalla... Lue vanhoista viesteistäni, en jaksa kaikkea kirjoitella uudestaan.
Profiilini yhteydestä niitä viestejä löytyy, vaikka aika monia olen poistellutkin. (Kerran taisin poistaa kiukuspäissäni lähes kaikki viestit.)
Lisäksi - oliko se nyt tänään - keksin, että postaan niitä homeasunnon kuvia kuvapalveluun. En ymmärrä, miksen ole aiemmin sitä keksinyt. Nyt profiilini yhteydessä olevat kuvat ovat niin pieniä, ettei niistä näy kunnolla mitään.- musta home, sehän
voi aiheuttaa korkeintaan niitä pelkotiloja. Jos olet reipas, etkä pelkää pimeää, niin osta kämppä omaksi!
Proffat kertoo miten hyvä sijoitus tämäkin kämppä on, hienoa hienoa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 661060
- 69762
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️40736- 149716
- 72697
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk37665Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)76623- 45596
Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k201559Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m111547Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19530Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18480- 47442
- 81436
Sara Sieppi ja hissi tänään
Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail112435Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto64416Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline102404- 52393
- 17392
YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene23383