Tulipa tuossa aamusella vastaan nainen, joka ulkoilutti pientä perhoskoiraa.
Tuli sitä rääpälettä katsoessa mieleen, että koiraroduthan polveutuvat kuulemma kaikki alunperin sudesta. Lopputuloksen nähdessä vaikea uskoa.
Kreothan ovat siinä tiukkoja, että lajit eivät voi muuttua toiseksi, kissasta ei tule koiraa eikä apinasta ihmistä.
Mutta loiko heidän mukaansa Luojajumala myös esim. koirarodut?
Luotiinko rodutkin?
6
173
Vastaukset
Minua myös itseäni koiraharrastajana kiinnostaisi tässä kysymyksessä eräs tietty rotu. Olen aimminkin yrittänyt kreationisteilta vastausta tivata, mutta hiljaista on ollut. Koitetaanpa taas kerran uudelleen.
Kyse on lunnikoirasta. Lunnikoiralla on sellaisia fyysisiä ominaisuuksia, joita miltään muulta koiraeläimeltä ei löydy. Sillä on kaikissa raajoissaan kuusi varvasta, se pystyy taittamaan eturaajansa suoraan sivuille "poikittaisspagaattiin", sen niskanikamat ovat sellaiset, että se pystyyy taivuttamalla päätään taaksepäin melkein kuonollaan koskemaan omaa selkärankaansa. Lisäksi se pystyy fyysisesti sulkemaan korvakäytävänsä.
Onko geneettinen informaatio vähentynyt kun lunnikoiralle on tullut tälläisiä ominaisuuksia? Ovatko sittenkin kaikki maailman muut koiraeläimet rappeutuneet lunnikoirasta, kun niiltä puuttuvat nämä ominaisuudet? Kuka nyt rappeutui ja kenestä?- Mr.K.A.T.
..mielenkiintoista. Uutta minulle. (Ja koska se on uutta minulle, joka luuli tietävänsä kaiken, sen täytyy olla luonnossakin ennennäkemättömän uutta ;)
Aina sitä oppii sanoi Hakalan vaari kun A-kirjaimen oppi.
- piplian tulkinnan
mukaan mikroevoluutio, eli rotujen kehittyminen on luonnollinen ilmiö. Mutta luomiseen verrattava maaginen tekijä estää jollain taikuudella rotujen lajiutumisen. Ja vaikka rotuja myönnetäänkin muodostuvan, se silti vähentää muuntelua? Ota nyt sitten selkoa nuosta kreationisteista.
Mutta, joku lienee joskus sanoneen, että evoluutioteoria on nykyaikaisen biologian perusteemoja, luomiskertomus on uskonnolinen näkemys. Eli koska toinen on luonnontiede, toinen käsittelee henkimaailmaa, ollen fantasiakirjallisuudesta kotoosin oleva näkemys, koko ristiriita on tyystin absurdi.- Anteeksi että ajattelen
"piplian tulkinnan ...mukaan mikroevoluutio, eli rotujen kehittyminen on luonnollinen ilmiö."
Raamattuahan voi tulkita miten vaan, mutta missään Raamatussa ei puhuta rotujen kehittymisestä yhtään mitään. Raamatussa puhutaan vain pysyvistä lajeista, jotka Jumala on kerralla luonut sellaiseksi kuin ne on.
Eli jauhat omiasi. - se jauhaminen menee
Anteeksi että ajattelen kirjoitti:
"piplian tulkinnan ...mukaan mikroevoluutio, eli rotujen kehittyminen on luonnollinen ilmiö."
Raamattuahan voi tulkita miten vaan, mutta missään Raamatussa ei puhuta rotujen kehittymisestä yhtään mitään. Raamatussa puhutaan vain pysyvistä lajeista, jotka Jumala on kerralla luonut sellaiseksi kuin ne on.
Eli jauhat omiasi.Eli se on sitten tyhjän jauhamista, kun esittää kreationismista yksinkertaisen sisäisen ristiriidan?
Eli onko rotujen muodostuminen, lajin sisäinen muntelu raamattusi mukaan mahdollista?
Ja mikä on se voima, mikä estää mikroevoluution kumuloitumisen makroevoluutioksi?
Ja heti alkuun myönnät että raamattua voi tulkitan miten vaan, joten millätavalla se on ristiriidassa yhtään minkään kanssa, ja miten sitä voi pitää luotettavana lähteenä yhtään mistään?
- pakkohan
pakkohan siihen koirarotuun on sekottunut kissaakin, kyllähän sen näkee
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834463Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243228Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392894Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1172687Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172539- 162510
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432477Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132285MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142065Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281727