Skepsis ry puheenjohtaja väritön tavis

Tiedekunniaan

Syksyllä Skepsis ry:n jäsenistön tulee aktivoitua, sillä uusi yhdistyksen hallitus valitaan taas syyskokouksessa. Tärkeintä on puheenjohtajan vaihtaminen osaavaan ja asiantuntevaan henkilöön. Tällä hetkellä pj:nä on henkilö insinöörin koulutuksella. Hänen saavutuksen ovat jäänet hyvin vähäisiksi yhdistyksen osalta tai jopa negaatiivisiksi.

Lukekaa esim. hänen kirjoituksiaan Skeptikko lehdestä, sivullinen sanoja peräkkäin, mutta asiaa ei löydy. Hän toistaa samoja lauseita, joita voi lukea netistä miltä tahansa skeptikko sivustolta, ei siis mitään omaperäistä!

Hän on mustannut yhdistyksen mainetta myöntämällä huuhaa palkinnon uskonnolliselle taholle,vaikka Skepsis on aikaisemmin pidättynyt uskontojen käsittelystä. Toiminnallaan hän on leimannut yhdistyksen joksikin VAL:n satelliittijärjestöksi.

Sääntömuutos on myös yksi osoitus; sieltä poistettiin kokonaan viittaus paranormaaliin! Skepsiksen keskeinen toimintaperiaate poistettiin noin vain.

Jotta yhdistyksen halvaantunut toiminta saadaan käynnistettyä uudelleen, osallistukaan syyskokoukseen, asettukaan ehdolle ja äänestetään uusi toimiva hallitus!

6

846

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Julkine

      Kehottaisin keskustelemaan aiheesta keskustelu.skepsis.fi
      Mitä useampi nostaa kissan pöydälle, sitä tehokkaammin voimme vaikuttaa!

      Puheenjohtaja on muuten ollut myös erittäin saamaton julkisuuden suhteen.

      • Skepo62

        Miksi et lähetä vastineitasi lehteen,jos et kerran pidä kirjoituksista? Et muuten viitsisi itse esittää niitä omaperäisiä ideoitasi. Minusta Pertti Laine kirjoittaa sujuvasti ja lisäksi hauskasti!


        http://www.skepsis.fi/lehti/2009/2009-2-laine.html


    • värittömyys on ok

      Eikö väritön puheenjohtaja sitten nimenomaan sovi skeptikoille kuin nenä päähän!

      Mitä perustetta skeptikkojen puheenjohtajalla olisi olla värikäs? Eikö sellainen värikkyys olisi jotakin ylimääräistä, jotakin partaveitsen vastaista, jotakin huuhaata! Ei skeptikon sovi värittää asioita, sehän on niiden väärentämistä!

      • Julkine

        Huuhaapalkinto on tietojeni mukaan aiheuttanut melkoisen jäsenkadon yhdistyksestä. Minä haluaisin vain, että palattaisiin Nils Mustelinin aikaiseen aitoon skeptismiin ateismin levittämisen sijasta! Ateismi on uskontoa eikä tiedettä!


      • puhdas oppi kehiin
        Julkine kirjoitti:

        Huuhaapalkinto on tietojeni mukaan aiheuttanut melkoisen jäsenkadon yhdistyksestä. Minä haluaisin vain, että palattaisiin Nils Mustelinin aikaiseen aitoon skeptismiin ateismin levittämisen sijasta! Ateismi on uskontoa eikä tiedettä!

        Vaikea uskoa että joku huuhaapalkinto sinänsä voisi tuollaista jäsenpakoa aiheuttaa. Aatteen kirkastamista skeptikot kuitenkin ehkä tarvitsevat. Uskonto on tietysti herkkä asia ja mielestäni ihanteellista olisi omaksua siihen mahdollisimman neutraali kanta. Raamatun _kirjaimellisen_ tulkinnan kanssa skeptismin on kuitenkin vaikea olla olematta ristiriidassa. Jos Raamattua luetaan luonnontieteellisenä teoksena niin ongelmia tulee ihan varmaan, siihen ei auta mikään. Haluankin lanseerata uuden lentävän lauseen: "Piru lukee Raamattua kuin se olisi luonnontieteiden käsikirja!".


      • von Hades
        Julkine kirjoitti:

        Huuhaapalkinto on tietojeni mukaan aiheuttanut melkoisen jäsenkadon yhdistyksestä. Minä haluaisin vain, että palattaisiin Nils Mustelinin aikaiseen aitoon skeptismiin ateismin levittämisen sijasta! Ateismi on uskontoa eikä tiedettä!

        Otsikoss toin julki näkemykseni. On äärettömän turhauttavaa yritää määritellä maailmankuvaansa uskontophjaisilla termeillä. Ja väliitömäsi kun ilmoittaa olevansa uskonnoton, joku väittää sen olevan uskonto; maailamkuva ei uskonto.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      46
      3200
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      509
      1942
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1920
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      81
      1751
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1522
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1408
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      26
      1332
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1190
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      112
      1154
    Aihe