valkosipulibroilerin HYVIÄ ohjeita??

barbie*

tarviisin valkosipulibroilerin hyviä ohjeita. meinaan filepihveille..? ja jos tiedätte hyviä lisäkkeitä ja juomia sen kans, ni kiitos!

4

10972

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kana

      Halkaise broilerin rintafile ja täytä se tuoreella persiljasilpulla, valkosipulimurskalla ja aurajuustolla. Tota persiljaa saa olla runsaasti. Grillaa tai paista uunissa.

    • YYZ

      Hieman epäröiden annan tämän julman hyvän reseptin kaikkien tiedoksi. Toisaalta valkosipulin ystävät ansaitsevat aina vain parasta.

      Tee marinadi (esim. ½ oliiviöljyä/½ vettä, jonkin verran maustamatonta jogurttia ja vähän vehnäjauhoa). Leikkaa fileet kunnon (ei pieniksi) paloiksi. Fanaatikko voi pistellä niihin pieniä reikiä marinadin (siis valkosipulin) imeytymisen parantamiseksi.

      Murskaa marinadiin puristimella 1 kokonainen, iso, hieno ja tuore valkosipuli. Heitä paistopussiin kanat ja marinadi. Sekoita hyvin. Anna marinoitua jääkaapissa vuorokauden. Kääntele pussia pari kertaa (ilmainen vinkki: laita ensimmäisen pussin päälle heti aluksi toinen. Eka repeää yleensä aina.) Halutessasi sahrami antaa huikean värin.

      Rohkeille ja niille jotka haluavat ymmärtää tämän reseptin idean: noin 4-6 tuntia ennen valmistamista lisää pussiin ainakin 4 teelusikallista _kunnon_ chilijauhetta esim. Rajahin Extra Hot oranssia tulta. Polte ei tule sietämättömäksi, mutta on huomattava.

      Pistele kanapalat vartaaseen (älä turhaan pyyhi pois marinadia, mutta älä myöskään lisää sitä aloitettuasi grillauksen) ja paista grillissä kovalla tulella niin, että tapahtuu hiiltymistä kulmissa. Kana on tässä vaiheessa melko mureaa joten ole varovainen etteivät vartaat aluksi hajoa.

      Tarjoile grillattujen tai paistettujen vihannesten kanssa. Hihittele kun valkosipuli menee hattuun.

      ----------

      Tämän reseptin yksityiskohdista on taisteltu samoin kuin siitä kenelle kunnia kuuluu, joten kunniani säilyttämiseksi mainitsen tässä vielä toisenkin henkilön, jolle kunniaa kuuluu eli kiitokset Yagalle vaikken olekkaan asiasta samaa mieltä.

      • barbie*

        kiitos vatauksista!


      • YYZ
        barbie* kirjoitti:

        kiitos vatauksista!

        Marinointia on paranneltu:

        Pilko rintafileet isoiksi paloiksi ja laita kulhoon. Purista kokonaisen sitruunan mehu (sopiva esim. 6 fileelle). Ripottele kanoihin _kevyesti_ suolaa ja lisää mehu. Anna olla noin 20 minuuttia (hämmennä välillä) - mehu imeytyy kanoihin ja katoaa.

        Marinadi:
        -maustamatonta luonnonjogurttia (n. 2½ dl)
        -1-2 kokonaista valkosipulia murskattuna
        -makeaa chiliä jota saa pullossa maun mukaan
        -Rajahin Extra Hot chili puuteria 2½-3 tl

        Seuraavaksi tutkimuksen kohteena on chilijauheen lisääminen sitruunamehuun etukäteen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      55
      3793
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2231
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2104
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      17
      1721
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1552
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1492
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      80
      1447
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      141
      1186
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1143
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1115
    Aihe