Mensakin paljaan pinnan markkinoijiksi

Mensa, elikkä älykkäiden yhdistys on julkaissut kalvakoita poseerauskuvia sisältävän kalenterin. Onko tässä mitään järkeä? No, pääsevätkän jotkut mensalaiset poseeraamaan vähissä vaatteissa, jotta rahvas voi todeta heidän näyttävän aivan tavallisilta luojanluomilta.

Myös kalenteria esittelevä sivusto on harrastelijamaisen kömpelö. Kirjoitusvirheet kruunaavat kakun. Esimerkki: "Klikkaamalla kuvaa oikeasta reunasta, pääset seuraavaan kuvaa." Pilkku on tässä täysin virheellinen. Peruskoulussa opittua suomen kielen sanajärjestystä soveltaen sama teksti kuuluu: "Pääset seuraavaan kuvaan klikkaamalla kuvaa oikeasta reunasta."
2413
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

jonka pinta on siis paljas. Mieli on jo unohtunut kauan sitten. Kirjoitusvirheiden nuuskiminen ei sinänsä todista juuri mitään, mutta jos mensalaisuudenkin olennaisin löytyy pinnasta, ollaan aika hukassa siinä poppoossa. Tottakai kyseessä on pateettinen yritys kommunikoida muiden, lähinnä BB-tasoa olevien järkisärvien kanssa, mutta on yleensä parempi, että aidosti älykäs pitäytyy omissa piireissään. Nörde ei vain osaa, siinä salaisuus. Mensalaisten ongelmana on yritys olla tavallisia ihmisiä, kun taas eräät muut eivät vaivaudu sellaiseen. Tämä populääri yritys kaatuu omaan mahdottomuuteensa: tavallisen ihmisen ÄO on suunnilleen sata ja hänen murheensa ja ilonsa ovat tuiki tavallisia. Mensalainen sen sijaan haluaa saavuttaa kaiken: sekä tavallisten ihmisten hyväksynnän, että olla samanaikaisesti heidän ihailunsa kohde. Että on niin tavallinen, mutta kuitenkin niiin älykäs, ollaanpa Nördestä oikein ylpeitä.

Mutta hiukan sosiaalisesti lahjakkaampi tajuaa, että tässä mensujen suosimassa ajattelussa tökkii se, ettei kukaan ihminen halua ihailla toista älykkyyden vuoksi, ainakaan, jos tämä ihminen on muutoin ihan tavallinen naapurin epäsuosittu Nörde. Einsteinia on ihan sallittua ihailla, koska hän oli sentään hyvin poikkeuksellinen ihminen. Tuo rusinapullateoria ei toimi juuri missään muuallakaan eikä älykkyys ole tästä poikkeus. Lahjakkuus on hieman eri asia. Voimme ihailla naapurin pianoa soittavaa Tiinaa, sillä hänhän tekee niin paljon harrastuksensa eteen ja on niin lahjakas. Hänen lahjakkuutensa ei kuitenkaan ole suoraan mitattavissa eikä se siten häiritse Keskitalon Masaa. Sen sijaan on hieman häiritsevää, jos Masa tietää oman ÄO:nsa olevan sata ja sitten tulee tuo tavallista leikkivä Nörde, joka kuitenkin ensin mainitsee ÄO:nsa ja sitten kertoo omista ihan tavallisista harrastuksistaan.

Joskus muinoin yläluokan perheistä tulleet älyköt liehittelivät työläisiä ja kertoivat maailmanvallankumouksesta, jota kaikkien työväenluokkaan kuuluvien kuuluu tukea. Useimmat työläiset ymmärsivät yskän ja näkivät sen valtavan sosiaalisen kuilun, mikä työläisten ja herraspoikien välillä vallitsi. Jotain samaa on mensujen yrityksessä olla tavallisia. Tavalliset ihmiset (ÄO 100) nimittäin eivät ole typeriä, he oivaltavat sen, että voittajakin tarvitsee fanien ihailua. Ja, kuten todettua, tavalliset ihmiset eivät halua fanittaa mensalaisia, vaan he fanittavat muita ihmisiä, Kimiä ja sen sellaisia.

Ja sitten vielä täytyy lukea näitä valituksia tälläkin keskustelualueella siitä, että älykkäät eivät ole suosittuja. Eivät tietenkään ole: haukatkaan eivät ole suosittuja kyyhkyjen keskuudessa:)

Äänestä
  • Älykkäästi haasteltu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onko järkee vai ei? kirjoitti:

Mensa, elikkä älykkäiden yhdistys on julkaissut kalvakoita poseerauskuvia sisältävän kalenterin. Onko tässä mitään järkeä? No, pääsevätkän jotkut mensalaiset poseeraamaan vähissä vaatteissa, jotta rahvas voi todeta heidän näyttävän aivan tavallisilta luojanluomilta.

Myös kalenteria esittelevä sivusto on harrastelijamaisen kömpelö. Kirjoitusvirheet kruunaavat kakun. Esimerkki: "Klikkaamalla kuvaa oikeasta reunasta, pääset seuraavaan kuvaa." Pilkku on tässä täysin virheellinen. Peruskoulussa opittua suomen kielen sanajärjestystä soveltaen sama teksti kuuluu: "Pääset seuraavaan kuvaan klikkaamalla kuvaa oikeasta reunasta."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu